PARTNER PORTALU
  • BGK

W Lublinie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości potrwają cały rok

  • PAP/MIW    12 listopada 2017 - 13:10
W Lublinie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości potrwają cały rok
W Lublinie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości potrwają cały rok (fot. lublin.eu)

Inspiruje nas wolność – to hasło obchodów 100. rocznicy utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej i odzyskania niepodległości przez Polskę, zaplanowanych w Lublinie na cały 2018 rok. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje świętowania.
• Lubelskie obchody - oprócz wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości - odnosić się też będą do zjawiska podziemnego ruchu wydawniczego w PRL-owskim Lublinie, kształtowania się ówczesnej demokratycznej opozycji, czy Lubelskiego Lipca.

• Istotnym elementem obchodów będą wydarzenia związane ze 100-leciem powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

• Do współorganizowania obchodów i zgłaszania własnych projektów i pomysłów na uczczenie rocznic zaproszeni są mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, instytucje. Projekty te będą realizowane poprzez system grantów indywidualnych, uruchomiony przez miasto.

- W Lublinie wybuchła niepodległość i w Lublinie wybuchła wolność. Chcemy mówić o tej wolności w każdym niemal wymiarze - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Podkreślił, że Lublin ma szczególne prawo do mówienia o niepodległości i jej świętowania, bo to tutaj miały miejsce wydarzenia, które wpływały na procesy wolnościowe w Polsce. To w Lublinie powstał w 1918 r. Tymczasowy Rząd Ludowy, tutaj też bardzo aktywnie działały środowiska opozycyjne w okresie PRL. W 1980 roku w Lublinie miała miejsce fala strajków, nazwanych potem Lubelskim Lipcem, które poprzedziły protesty na Wybrzeżu i powstanie Solidarności.

- Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej zapisał się takimi działaniami prawnymi, które zainicjowały to, co dzisiaj jest standardem w demokratycznym państwie. O tym często zapominamy, że to w Lublinie zrodziła się ta niepodległość, ale też ta regulacja prawna, która weszła w życie - zaznaczył Żuk.

Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej - znany również jako rząd Ignacego Daszyńskiego, lub rząd lubelski - został utworzony w Lublinie, w nocy z 6 na 7 listopada 1918 r. Program rządu przedstawiono w manifeście, w którym mówiono o równouprawnieniu obywateli pod względem politycznym, a także o wolności sumienia, druku, słowa, zgromadzeń, pochodów, zrzeszeń i strajków. Zapowiedziano ośmiogodzinny dzień pracy, postulowano nacjonalizację kopalń i wielkiej własności ziemskiej. Kształt przyszłego państwa polskiego określono jako demokratyczną republikę parlamentarną. Zapowiadano powszechne wybory do Sejmu. 12 listopada 1918 r. gabinet Ignacego Daszyńskiego oficjalnie przekazał władzę Józefowi Piłsudskiemu.

Lubelskie obchody - oprócz wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości - odnosić się też będą do zjawiska podziemnego ruchu wydawniczego w PRL-owskim Lublinie, kształtowania się ówczesnej demokratycznej opozycji, czy Lubelskiego Lipca. W programie obchodów znalazły się projekty edukacyjne, wydawnicze i artystyczne, dla młodzieży i dorosłych, które będzie realizował przez cały 2018 rok Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN. To samorządowa instytucja kultury działająca w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji.

W programie obchodów są też koncerty, wystawy, widowiska. Historyczny kontekst odzyskiwania wolności przypomni wystawa "Drogi do niepodległości" w Muzeum Lubelskim, a w halach Targów Lublin zaprezentowana zostanie interaktywna wystawa pokazująca historię lubelskiego przemysłu. Planowane jest także plenerowe widowisko na Placu Zamkowym, podczas którego lubelskie kamienice mają się stać scenografią multimedialnego spektaklu o niepodległości. Odbywający się co roku w Lublinie latem Europejski Festiwal Smaku poświęcony będzie tym razem 20-leciu międzywojennemu.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.