PARTNER PORTALU
  • BGK

W Olsztynie nie będzie cennika za udostępnianie informacji

  • JL    23 marca 2016 - 07:35
W Olsztynie nie będzie cennika za udostępnianie informacji
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wycofał cennik za udostępnianie informacji publicznej. Fot. Olsztyn.pl

Nie będzie ustalonych z góry opłat za udostępnianie informacji publicznej w Olsztynie. W ogniu krytyki prezydent miasta cofnął zarządzenie w tej sprawie.
Zgodnie z prawem dostęp do informacji publicznej – a więc przekazywanie obywatelom odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania urzędów – jest bezpłatny. Istnieje jednak zapis mówiący o tym, że może zostać naliczona opłata, jeśli sposób przekazania informacji wnioskującemu wymaga ponoszenia pewnych nakładów finansowych przez urzędników.

Zgodnie z literą prawa wysokość opłaty pobieranej za dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, ma każdorazowo odpowiadać rzeczywistym poniesionym przez organ kosztom.

Dlatego też Forum Rozwoju Olsztyna skierowało do wojewody prośbę o uchylenie dwóch zarządzeń prezydenta Olsztyna, które wprowadzały opłaty za udostępnianie informacji publicznej.

Opłaty te – zgodnie z zarządzeniami ustalały swoisty cennik. Nie było więc mowy o indywidualnej wycenie każdego z udostępnionych wniosków.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, nie czekając na decyzję wojewody w tej sprawie, wydał 22 marca zarządzenie, które uchyla poprzednie ustalenia w sprawie opłat. Cennik za udostępnianie informacji publicznej został więc wycofany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.