PARTNER PORTALU
  • BGK

W Płock odbędzie się konferencja naukowa na 100-lecie sądownictwa polskiego

  • PAP/MIW    23 marca 2017 - 11:17
W Płock odbędzie się konferencja naukowa na 100-lecie sądownictwa polskiego
W tym roku przypada 100-lecie polskiego sądownictwa. (fot. pixabay.com)

W Płocku (Mazowieckie) odbędzie się od 5 do 6 października ogólnopolska konferencja naukowa „100-lecie sądownictwa polskiego 1917-2017”. Referatom na temat dziejów rodzimego wymiaru sprawiedliwości, towarzyszyła będzie wystawa dokumentów archiwalnych.
• Konferencję organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego w Płocku

 • Towarzyszyć jej będzie przygotowana przez płockie Archiwum Państwowe wystawa dokumentów z przełomu XIX i XX wieku.

- W tym roku przypada 100-lecie polskiego sądownictwa. Rocznica ta nawiązuje do okresu, gdy jeszcze w Królestwie Polskim rozpoczęto tworzenie zrębów niezależnego wymiaru sprawiedliwości. Był to przedsionek niepodległej Polski - podkreśla dyrektor płockiego Archiwum Państwowego dr Tomasz Piekarski.

Przekazanie wymiaru sprawiedliwości przez niemieckie i austrowęgierskie władze okupacyjne Królestwa Polskiego powstałemu Departamentowi Sprawiedliwości Tymczasowej Rady Stanu nastąpiło 1 września 1917 r. Tworzone wówczas sądy królewsko-polskie, w tym sądy pokoju, okręgowe i apelacyjne, działały w imieniu Korony Polskiej.

- Podczas konferencji chcemy pokazać początki i kolejne etapy tworzenia polskiego sądownictwa, unifikację i kodyfikację systemu wymiaru sprawiedliwości, w tym w okresie II Rzeczpospolitej, a także wcześniejszą historię sądów funkcjonujących na ziemiach polskich w poszczególnych zaborach - podkreśliła Agnieszka Wojciechowska, kustosz płockiego Archiwum Państwowego.

Konferencji towarzyszyła będzie przygotowana przez płockie Archiwum Państwowe wystawa dokumentów z przełomu XIX i XX wieku, związanych z dziejami płockiego sądownictwa, a pochodzących z akt tego miasta - w 1917 r. powołany został tam Królewsko-Polski Sąd Okręgowy, jeden z 15 wówczas utworzonych, który podlegał Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie.

Archiwum Państwowe w Płocku posiada ok. 3,5 tys. m bieżących materiałów archiwalnych, z czego ok. 2 tys. m znajduje się w samym Płocku, a pozostała część w podległych oddziałach - w Kutnie i Łęczycy. Są to dokumenty obejmujące okres od końca XVIII w. do czasów współczesnych, ale pojedyncze dotyczą także wieku XVII.

Największy i najcenniejszy zespół dokumentów stanowi zbiór akt miejskich Płocka, jeden z najlepiej zachowanych tego rodzaju w Polsce, liczący ok. 30 tys. tomów, z czego 20 tys. jednostek archiwalnych to dokumenty z XIX wieku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.