PARTNER PORTALU
  • BGK

W Poznaniu dyskutują o nowych pomnikach

  • pt    8 marca 2016 - 15:04
W Poznaniu dyskutują o nowych pomnikach
Tzw. "uchwała pomnikowa" działa w Poznaniu od 2014 roku. Na jej mocy powołano zespół ds. wznoszenia pomników (www.poznan.pl)

• 10 marca w Poznaniu odbędzie się publiczna debata na temat projektów dwóch pomników - Romana Maciejewskiego oraz Wypędzonych Wielkopolan.
• Poznaniacy będą mogli wypowiedzieć się na temat ich formy i lokalizacji.
Tzw. "uchwała pomnikowa" działa w Poznaniu od 2014 roku. Na jej mocy powołano zespół ds. wznoszenia pomników złożony z urzędników, przedstawicieli rady miasta Poznania oraz zewnętrznych ekspertów. Pełni on jedną z kluczowych ról w kwestii estetyki miasta.

- Opiniowanie zasadności powstania i lokalizacji oraz wybór formy - to trzy podstawowe zadania, które podejmuje zespół. Członkowie spotykają się raz na trzy miesiące, by wyrazić swoje stanowisko - mówi Piotr Libicki, plastyk miejski.

Jednym z etapów procedury zespołu jest również organizacja publicznej debaty przed podjęciem ostatecznej decyzji. Tego rodzaju spotkanie odbędzie się właśnie 10 marca. Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat dwóch projektów pomników, nad którymi niedawno debatował zespół. Chodzi o monument Romana Maciejewskiego oraz Wypędzonych Wielkopolan.

Pomnik Romana Maciejewskiego miałby stanąć na skweru u zbiegu ul. Towarowej i al. Niepodległości. Wnioskodawca (czyli Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego) wyceniło, że wstępny koszt realizacji tego projektu wynosiłby 34 tys. zł. Pomnik Wypędzonych Wielkopolan miałby powstać z kolei w parku Karola Marcinkowskiego. Na razie projekt nie jest wyceniony. Wnioskodawca (czyli Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu) liczy jednak na pomoc ze strony urzędu marszałkowskiego czy urzędu miasta Poznania.

Poznaniacy będą mogli wyrażać swoje opinie na temat tych projektów również drogą mailową, wysyłając swoje spostrzeżenia na adres ua@um.poznan.pl do 17 marca.

Zespół przyjrzy się wszelkim uwagom zgromadzonym podczas debaty oraz tym, które wpłyną na skrzynkę mailową. Następnie podejmie decyzje w sprawie pomników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.