PARTNER PORTALU
 • BGK

W województwie śląskim czują się pomijani

 • pt/pap    10 marca 2016 - 16:58
W województwie śląskim czują się pomijani
emat przywrócenia woj. częstochowskiego podnieśli podczas kampanii wyborczej politycy Prawa i Sprawiedliwości. Po wyborach wsparł ją prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (fot.facebook.com/matyjaszczyk.krzysztof)

• Porozumienie CBS chce zmian w funkcjonowaniu województwa śląskiego.
• Inicjatywę o nazwie Porozumienie CBS przed rokiem powołali samorządowcy z Częstochowy, Bielska-Białej i Zagłębia Dąbrowskiego.
Województwo śląskie nie może w dalszym ciągu funkcjonować w obecnej formule; konieczne są zmiany - uważają samorządowcy z Częstochowy, Bielska-Białej i Zagłębia Dąbrowskiego, którzy przed rokiem powołali inicjatywę o nazwie Porozumienie CBS.

Popierają m.in. pomysł utworzenia woj. częstochowskiego i uwzględnienie Zagłębia w nazwie woj. śląskiego.

Przedstawiciele CBS działają na rzecz "nieśląskich" części woj. śląskiego, które według nich są dyskryminowane, zwłaszcza pod względem finansowym.

Janusz Okrzesik, jeden z inicjatorów powstania CBS, w przeszłości wieloletni radny i parlamentarzysta, ocenił, że województwo działa źle: "pruje się po szwach". Dodał, że przedstawicieli jego organizacji "zniesmaczyło" niedawne oświadczenie, przyjęte głosami radnych koalicji (PO, PSL, SLD, Ruch Autonomii Śląska).

Sejmik odniósł się do propozycji reformy administracyjnej w kontekście utworzenia woj. częstochowskiego i wyraził dezaprobatę wobec takich pomysłów.

"Sejmik nie pozostawił pola do rozmowy. Nie zgadzamy się, że można uchwałą sejmiku, wymuszoną dyscypliną partyjną, rozwiązywać jakieś realne problemy. W woj. śląskim są realne problemy, nasze stowarzyszenie jest żywym dowodem" - powiedział Okrzesik. Zaapelował też do władz województwa o rzetelną dyskusję na ten temat.

Marcin Maranda z Częstochowy mówił, że opowiada się za takim podziałem administracyjnym, w którym jego miasto "też znajdzie swoje miejsce".

"Nie jest dla państwa tajemnicą, że z punktu widzenia częstochowian miasto wojewódzkie - mówiąc w dużym skrócie myślowym - po prostu nam się należy" - oświadczył Maranda. Przypomniał, że utworzenie takiego województwa deklarowali przedstawiciele PiS.

Radna z Bielska-Białej Małgorzata Zarębska przypomniała, że jej miasto jest położone na styku dwóch województw - śląskiego i małopolskiego.

"My, bielszczanie, nie bardzo komfortowo czujemy się w woj. śląskim i to jest niepodważalne" - podkreśliła. Jak dodała, mieszkańcy Bielska-Białej nie chcą być "zapleczem" woj. śląskiego. Zaznaczyła, że nie proponuje nowego województwa, ale bielszczanie chcą uczestniczyć w dialogu na temat możliwych zmian.

Tomasz Pasek ze stowarzyszenia Niezależni z Dąbrowy Górniczej zaznaczył, że choć o powstanie województwa "zagłębiowskiego" nie zabiega, jest to dobry moment, by rozmawiać o wprowadzeniu Zagłębia do nazwy obecnego woj. śląskiego. Przypomniał, że mieszkańcy tych ziem nie czują się i nie są Ślązakami.

O potrzebie racjonalnej korekty obecnego podziału administracyjnego kraju mówił zaproszony na konferencję geograf dr Łukasz Zaborowski, ekspert Instytutu Sobieskiego. W jego ocenie, obecny podział, powstały w dużej mierze na zasadzie politycznych targów, jest nie do przyjęcia i na dłuższą metę nie do utrzymania.

Nie oznacza to, że należy wrócić do podziału na 49 województw, tym bardziej, że ośrodków, które na podstawie "racjonalnych przesłanek" domagają się przywrócenia takiego statusu jest mniej niż 10 - wskazał. Według niego proces zmian powinien rozpocząć się od określenia czym powinno być województwo - jakie powinno spełniać funkcje, a w ślad za tym - jaka powinna być ich wielkość.×
KOMENTARZE (6)

 • sas, 2016-03-16 23:29:46

  A już zakładałem, że ten Maranda ma jakieś rzeczowe argumenty, a to zwyczajny chłop roztrop, który uroił sobie, jak wielu przed nim, że coś mu się, a raczej jego miastu "należy". Zero wiedzy, żadnej analizy kosztów-korzyści, żadnych konkretów... ot, zwyczajne pieprzenie w bambus biurokra...ty, przedstawiciela "mas głodnych posad", ca 1000-1500 nowych urzędniczych etatów do podziału dla kolesi.  rozwiń
 • Góral, 2016-03-14 09:48:00

  Do Hanys y cider z piekor: jeszcze jedno, gdzie ty widzisz Województwo Górnośląskie ? czyżbym coś przeoczył ?
 • Góral, 2016-03-14 09:46:13

  Do Hanys y cider z piekor: Biała nie jest dzielnicą Bielska. Bielsko-Biała ma szereg dzielnic, jest dzielnica Biała Krakowska, ale to tylko jedna z dzielnic małopolskich Bielska-Białej. Nie ma natomiast dzielnicy Bielsko. Prawobrzeżna połowa miasta to historyczna Małopolska, lewobrzeżna to histo...ryczny Śląsk Cieszyński. Demograficznie Ślązaków w Bielsku-Białej jest mniej niż w Krakowie, bo tylko 1,7%  rozwiń