PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurski Regionalny Fundusz Filmowy od przyszłego roku

  • PAP/MN    13 października 2016 - 19:07
Warmińsko-mazurski Regionalny Fundusz Filmowy od przyszłego roku
Fundusz ma umożliwić dofinansowanie filmów fabularnych i dokumentalnych, związanych z Warmią i Mazurami. (fot. shutterstock)

• Od przyszłego roku zostanie uruchomiony Warmińsko-mazurski Regionalny Fundusz Filmowy.
• Informację potwierdziły w czwartek (13 października) władze samorządowe tego województwa.
• Celem funduszu będzie wspieranie produkcji filmowych, które promują region.
O zamiarze powołania Warmińsko-mazurskiego Regionalnego Funduszu Filmowego poinformował marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Jak mówił, w tym celu zarząd województwa zdecydował już o utworzeniu Regionalnego Biura Filmowego przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (CEiIK) w Olsztynie.

Fundusz ma umożliwić dofinansowanie filmów fabularnych i dokumentalnych, związanych z Warmią i Mazurami poprzez tematykę, twórców czy miejsce realizacji. Pieniądze na produkcje promujące region będą przyznawane w drodze konkursu. W pierwszym roku przewidziano na ten cel 500 tys. zł z budżetu województwa. W kolejnych latach kwota ma być większa, bo władze regionu chcą namówić do finansowego udziału w tym przedsięwzięciu lokalne samorządy i prywatne firmy.

Marszałek Brzezin przypomniał, że podobne fundusze powstały już w większości regionów w Polsce. Działają one w różnych formułach - często wspierają realizację wybranych produkcji nie tylko finansowo, ale też logistycznie, np. przy organizacji pracy na planie czy zapewnieniu niezbędnych pozwoleń do rozpoczęcia zdjęć.

Czytaj też: Łódź Miastem Filmu UNESCO? Samorząd czyni starania

Jego zdaniem woj. warmińsko-mazurskie ze względu na swoje walory plenerowe i historyczne jest szczególnie atrakcyjne dla filmowców. Jak przypomniał, niemal co roku w regionie kręcony jest jakiś film fabularny, a wielu znanych reżyserów i aktorów ma tu swoje letnie domy. Jako przykład takich twórców podał reżysera Jerzego Hoffmana, który przez część roku mieszka w gminie Stare Juchy na Mazurach oraz aktora Jerzego Bończaka, związanego w ten sam sposób z gminą Gietrzwałd na Warmii.

Według marszałka fundusz filmowy nie tylko przyczyni się do popularyzacji regionu, ale też może przynosić korzyści finansowe. Jak ocenił, przy powodzeniu filmu fundatorzy mogą liczyć na udział w zyskach. W dodatku - przekonywał - ekipy filmowe zostawią część pieniędzy w regionie, ponieważ będą tutaj korzystać z hoteli, usług czy transportu, a także zatrudnią miejscowych aktorów i statystów.

Pierwszy w Polsce Regionalny Fundusz Filmowy powołano w Łodzi w 2007 r. Potem tworzyły je kolejne samorządy. W skład komisji konkursowych przyznających dofinansowania wchodzą głównie eksperci i znawcy kina. Pieniądze, którymi dysponują, pochodzą zwykle z budżetów województw lub największych miast. Podobne Regionalne Fundusze Filmowe działają w wielu krajach UE i dysponują kwotami od kilkuset tysięcy do kilku milionów euro.

Czytaj też: Wielkopolskie: Powstanie kino pod strzechą im. Andrzeja Wajdy

Według dyrektora olsztyńskiego CEiIK Krzysztofa Stachowskiego tworzone w strukturze tej instytucji Regionalne Biuro Filmowe będzie zajmować się nie tylko prowadzeniem funduszu wspierającego produkcję filmów. Ma również uczestniczyć w organizacji festiwali filmowych, a także stworzyć ośrodek digitalizacji, gromadzący materiały filmowe i dźwiękowe, które mają "ocalić od zapomnienia to, co stanowi o specyfice kulturowej regionu na mapie kraju".

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.