PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie: Podróże marszałka i urzędników pod lupą posła Kukiz'15

  • pt    22 marca 2018 - 10:00
Warmińsko-mazurskie: Podróże marszałka i urzędników pod lupą posła Kukiz'15
W trwającej kadencji marszałek Gustaw Marek Brzezin odbył 33 podróże (fot.umwwm)

Andrzej Maciejewski przewodniczący sejmowej komisji samorządowej i poseł Kukiz’15 z regionu Warmii i Mazur sprawdził, jak często i dokąd jeździ w służbowe podróże warmińsko-mazurski marszałek i jego urzędnicy.
  • Poseł Andrzej Maciejewski policzył służbowe wyjazdy urzędników z urzędu marszałkowskiego w warmińsko-mazurskim.
  • W trwającej kadencji marszałek Gustaw Marek Brzezin odbył 33 podróże.
  • Najczęściej w delegacje jeżdżono do Belgii (196 delegacji), Rosji (153) i Niemiec (72).

 

Poseł sprawdził  służbowe wyjazdy zagraniczne w urzędzie marszałkowskim województwa warmińsko-mazurskiego od 1 października 2014 r. do 31 stycznia 2018 r.

Najczęściej w delegacje jeżdżono do Belgii (196 delegacji), Rosji (153) i Niemiec (72). W czołówce znalazły się również Francja, Szwecja, Litwa, Ukraina, Włochy, Hiszpania, Dania i Finlandia.

Z uzyskanych przez Maciejewskiego danych wynika, że takie podróże odbyło 180 marszałkowskich urzędników.

Czytaj też: Wybory samorządowe: Będzie powtórka z 2014 r.? W KBW brakuje informatyków

- Jest też kilka "kwiatuszków", które mnie najbardziej zaciekawiły. To Arabia Saudyjska (jeden wyjazd) oraz Korea Południowa i Chiny (dwa razy) - komentuje poseł.

- Na liście mamy ponad 30 państw. Jaki jest zatem priorytet Warmii i Mazur w kontaktach zagranicznych? Jaki kawałek świata interesuje nas zatem najbardziej? – pyta Andrzej Maciejewski.

Na podstawie dokumentów Maciejewski policzył, że za granicę wyjechało łącznie 180 osób, czyli około 20 procent pracowników urzędu marszałkowskiego. Najczęściej podróżował marszałek Gustaw Marek Brzezin (33 podróże), Witold Kielich z Biura Współpracy Terytorialnej i Łukasz Bielewski, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej.

Ten ostatni tak tłumaczy liczbę wyjazdów w Radiu Olsztyn: - Wyjazdy zagraniczne są elementem współpracy międzynarodowej. Jeżeli chcemy, żeby na Warmię i Mazury trafiały pieniądze unijne, to w praktyce oznacza, że musimy wyjeżdżać do Brukseli po to, żeby rozmawiać z Komisją Europejską i ustalać warunki programu. Inny przykład: jeśli zależy nam na wybudowaniu mostu w Bartoszycach z Programu Polska-Rosja, to musimy rozmawiać z partnerami z Obwodu Kaliningradzkiego. Niektóre spotkania są w Olsztynie, a inne w Kaliningradzie.

Poseł Andrzej Maciejewski twierdzi, że system „nie działa tak jak trzeba” i dlatego należy go naprawić. Pozyskane dane ma przekazać do biura zarządu województwa i do radnych sejmiku z komisji rewizyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • GOŚĆ, 2018-03-23 09:49:26

    Proszę poprawić błędy w artykule !