PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, 20. rocznica uchwalenia Konstytucji RP: Aktorzy przeczytają fragmenty

  • bad/PAP    1 kwietnia 2017 - 18:45
Warszawa, 20. rocznica uchwalenia Konstytucji RP: Aktorzy przeczytają fragmenty
Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe. Fot. sejm.gov.pl

Czytanie Konstytucji odbędzie się w niedzielę, 2 kwietnia, o godz. 12.00 na schodach Pałacu Kultury i Nauki (pl. Defilad 1).
• 2 kwietnia minie dwadzieścia lat od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe obowiązującej obecnie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

• Z tej okazji w niedzielę, 2 kwietnia o godz. 12.00 (na schodach Pałacu Kultury i Nauki) aktorzy scen warszawskich przeczytają fragmenty polskiej ustawy zasadniczej.

• Większość (60%) Polaków twierdzi, że jej zapisy nie są respektowane.

Czytanie Konstytucji odbędzie się w niedzielę, 2 kwietnia, o godz. 12.00 na schodach Pałacu Kultury i Nauki (pl. Defilad 1).

– Ten najważniejszy akt prawny RP dotyczy nas wszystkich, nieustannie się do niego odwołujemy. Żyjemy w czasach w których przyszło nam jej bronić, nie pozwolić na łamanie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy i dodaje – Zapraszam wszystkich warszawiaków, bądźmy tego dnia razem, przypomnijmy sobie treść Konstytucji i pokażmy, że domagamy się respektowania naszych praw.

Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe i zatwierdzona zgodnie z postanowieniami ustawy konstytucyjnej z 23 kwietnia 1992 roku. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej została przyjęta w wyniku powszechnego referendum, które odbyło się 25 maja 1997 roku. Wzięło w nim udział 42,86% uprawnionych do głosowania, a 52,71% z nich opowiedziało się za przyjęciem nowej konstytucji. Konstytucja RP weszła w życie 17 października 1997. Od tego czasu była dwukrotnie nowelizowana. Złożona jest z preambuły i 13 rozdziałów, w tym z 243 artykułów.

Czytaj też: Hubert Izdebski: Limit kadencji dla burmistrzów jest niezgodny z Konstytucją

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło na początku marca badanie w którym Polacy byli pytanie m.in. o następujące kwestie: Jak przyjęta w 1997 roku konstytucja funkcjonuje dzisiaj? Czy potrzebne są zmiany? Czy przepisy konstytucji są przestrzegane? Wreszcie – czy zapisy ustawy zasadniczej mają w ogóle znaczenie dla zwykłych obywateli?

Z odpowiedzi badanych wyłania się niezbyt optymistyczny obraz funkcjonowania konstytucji w Polsce. Tylko nieco ponad jedna czwarta respondentów jest przekonana, że jej zapisy są przestrzegane.

Jeśli pojawiają się konkretne zarzuty, dotyczą przede wszystkim kwestii ustrojowych – realizacji zasady podziału i równowagi władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej (szczególnie Trybunału Konstytucyjnego). Polacy w mniejszym stopniu wskazują na naruszenia wolności osobistej, chociaż wysoki poziom niechęci do wypowiadania własnych poglądów politycznych świadczy o pewnych obawach dotyczących także tej sfery.

Niska ocena funkcjonowania konstytucji jest tym bardziej niepokojąca, że badani w większości uznają jej przepisy za istotne dla życia zwykłych obywateli (uważa taka 68% badanych). Co więcej, nie dopuszczają możliwości łamania zapisów nawet za cenę nierozwiązania istotnych problemów społecznych. Obecnie obowiązująca konstytucja jest też dobrze oceniana, o czym świadczy opór wobec potencjalnej zmiany. Wszystko to oznacza, że przestrzeganie konstytucji uznawane jest za istotną wartość, która – w ocenie badanych – nie jest w pełni respektowana w dzisiejszej Polsce.

*Badanie zostało przeprowadzono przez Centrum Badania Opinii Społecznej metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 2–9 marca 2017 roku na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.