PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Aplikacja w telefonie ma pomóc w wybraniu miejsca posadzenia drzewa

  • PAP/JS    22 marca 2017 - 17:21
Warszawa: Aplikacja w telefonie ma pomóc w wybraniu miejsca posadzenia drzewa
(fot.pixabay.com)

Każdy mieszkaniec stolicy będzie mógł wskazać miejsce, w którym będzie posadzone drzewo; umożliwi to specjalna aplikacja, którą zaprezentował wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.
• Aplikacja ma pomóc w realizacji programu "Milion drzew dla Warszawy".

• Prace nad aplikacją trwały od przełomu czerwca i lipca ub. roku, a przed oddaniem do użytku testowało ją kilkaset osób.

• Aplikację można pobrać za pośrednictwem Google Play (na systemy Android), a wkrótce także z App Store (iOS).

Olszewski na konferencji prasowej na warszawskiej Woli przypomniał, że Rada Warszawy zobowiązała urząd miasta w 2015 r. do rozpoczęcia prac nad programem "Milion drzew dla Warszawy". Jednym z narzędzi, które ma pomóc w zrealizowaniu planu sadzenia drzew jest specjalna aplikacja w smartfonie.

"Jako miasto nagrodziliśmy pomysł na przygotowanie aplikacji, która pozwala nie tylko pokazać, gdzie jest zieleń, jaką mamy zieleń w Warszawie, ale również dać mieszkańcom narzędzie do wskazania, gdzie można posadzić w mieście drzewo" - powiedział Olszewski.

Prace nad aplikacją trwały od przełomu czerwca i lipca ub. roku, a przed oddaniem do użytku testowało ją kilkaset osób. Aplikację można pobrać za pośrednictwem Google Play (na systemy Android), a wkrótce także z App Store (iOS) - zapowiada miasto.

Olszewski podkreślił, że korzystanie z aplikacji jest bardzo proste i zajmuje tylko chwilę. Jeżeli we wskazanym miejscu możliwe jest wykonanie nasadzenia zgłoszenie zostanie zaakceptowane, a w aplikacji pojawi się odpowiedni komunikat. Potwierdzenie wysłane zostanie również na adres e-mail i numer telefonu komórkowego.

W przypadku, gdy zgłoszenie nie może zostać przyjęte - aplikacja poinformuje dlaczego. Powodów może być wiele. Planując nasadzenia trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Są to m.in. strefy ochronne torowisk czy wałów powodziowych, własność terenu, infrastruktura podziemna, latarnie, a także plany zagospodarowania przestrzennego.

Aplikacja pozwala również na zobaczenie, jakie gatunki drzew rosną w poszczególnych częściach miasta, wystarczy kliknąć na ikonkę symbolizującą drzewo z danej okolicy.

"Aplikacja bazuje na otwartych danych udostępnianych przez miasto. Na podstawie tych danych umieszczając je na mapie stworzyliśmy podstawową, pierwszą wersję, a następnie rozbudowaliśmy ją o funkcję zgłaszania drzew, by wspomóc program Milion drzew dla Warszawy" - powiedziała jedna z autorek aplikacji Justyna Modzelewska.

Olszewski powiedział, że w ub. roku zostało posadzonych w Warszawie co najmniej 30 tys. drzew. Miasto przypomina, że w połowie marca realizowane były pierwsze wiosenne nasadzenia. Na blisko 30 ulicach w stolicy zasadzonych zostało blisko 300 kilkuletnich drzew, a nad Wisłą ponad 2 tys. młodych sadzonek wierzby.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.