PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa. Konserwator: Apteka w Pałacu Branickich musi pozostać

  • Rynek Zdrowia/tvn24.pl    3 stycznia 2017 - 08:24
Warszawa. Konserwator: Apteka w Pałacu Branickich musi pozostać
Zdaniem konserwatora konieczne jest zachowanie nie tylko historycznego wystroju apteki, ale też jej funkcji (Fot. PTWP)

W zabytkowym lokalu przy Nowym Świecie właścicielki chciały zmienić działalność i zamiast apteki - sprzedawać artykuły spożywcze. To najstarsza apteka w Warszawie. Stołeczny konserwator zabytków jasno stwierdził: "apteka powinna pozostać".
Jak napisał w poniedziałek (2 stycznia) na Facebooku Michał Krasucki, pełniący obowiązki stołecznego konserwatora zabytków, "wydałem zalecenia dla ZGN Śródmieście (Zakład Gospodarowania Nieruchomościami - przyp. red.), w których zwracam uwagę na potrzebę zachowania nie tylko historycznego wystroju neogotyckiej apteki, ale też jej funkcji".

Chodzi o lokal znajdujący się w Pałacu Branickich, przy ul. Nowy Świat 18/20, z wyjątkowym, neogotyckim wnętrzem z połowy XIX wieku. Jak przypomina Krasucki, apteka powstała w wyniku przebudowy oficyny dla hrabiny Róży z Potockich Branickiej, po 1852 roku.

O miejscu zrobiło się głośno pod koniec listopada. Właśnie wtedy "Gazeta Stołeczna" poinformowała o możliwym zamknięciu funkcjonującej tu apteki, należącej do spółki AP-Farma Paulina Cyronek, Anna Przybysz.

Jej właścicielki poprosiły śródmiejski Zakład Gospodarki Nieruchomościami o zgodę na zmianę działalności. Zamiast sprzedaży leków, zaproponowały sprzedaż produktów spożywczych. Powodem zmian miała być m.in. zbyt duża konkurencja aptek w okolicy i problemy z utrzymaniem.

ZGN już raz próbował dogadać się z właścicielkami. W grudniu zaproponował im obniżkę czynszu, w zamian za zachowanie funkcji aptecznej. Nic z tego nie wyszło.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.