PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Obcokrajowcy podziękowali za gościnność i zaśpiewali polski hymn

  • PAP/MN    11 listopada 2016 - 14:47
Warszawa: Obcokrajowcy podziękowali za gościnność i zaśpiewali polski hymn
Na pomysł wspólnego śpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" wpadł nauczyciel matematyki z amerykańskiej szkoły na Kabatach. (fot. pixabay)

• W Święto Niepodległości grupa obcokrajowców z kilkunastu krajów świata zaśpiewała na skwerze Żurowskiego na warszawskiej Pradze hymn Polski.
• Chcieli w ten sposób podziękować za to, że mogą mieszkać i pracować w stolicy.
• Dołączyła do nich prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Na pomysł wspólnego śpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" wpadł nauczyciel matematyki z amerykańskiej szkoły na Kabatach Razvi Hussaini, który przyjechał do Polski z Indii. Od 15 lat mieszka w Polsce. W swojej szkole uczy dzieci z rozmaitych krajów i to właśnie m.in. uczniowie z jego szkoły zaśpiewali polski hymn. Były osoby z takich krajów jak Pakistan, Indie czy Tunezja.

Hussaini powiedział, że jest bardzo szczęśliwy, że może mieszkać w Polsce, a zaśpiewanie hymnu było wyrazem podziękowania za to, że Polacy i warszawiacy zaakceptowali cudzoziemców. Podkreślił, że Polska staje się coraz bardziej przyjaznym krajem dla cudzoziemców.

Przyznał, że nauka "Mazurka Dąbrowskiego" nie była łatwym zadaniem, przygotowania trwały trzy tygodnie.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że takie przedsięwzięcia jak wspólne śpiewanie hymnu są bardzo ważne. "Była to dla mnie ogromna niespodzianka - ludzie różnych narodowości chcą śpiewać hymn Polski 11 listopada, bardzo otworzyliśmy się na tę inicjatywę. Człowiek przede wszystkim musi być otwarty na bliźniego, niezależnie od tego, jakiego jest koloru skóry i jaki językiem mówi" - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

Wyraziła nadzieję, że obchody Święta Niepodległości przebiegną spokojnie, podkreśliła, że główny ciężar na utrzymanie bezpieczeństwa spoczywa na Policji, miasto pełni rolę "wspomagającą".

Wybór miejsca śpiewu nie był przypadkowy, w pobliżu skweru Żurowskiego, na pl. Hallera od trzech lat działa Centrum Wielokulturowe, gdzie cudzoziemcy mogą m.in. uczyć się języka polskiego i realizować różne projekty.

Wspólne śpiewania to nie jedyne wydarzenie na skwerze Żurowskiego. Można na nim obejrzeć ekspozycję przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcyjno-Filmową Bemowo, m.in. mundury i uzbrojenie polskich żołnierzy od tych z lat 20. XX w. do współczesnych czasów. Nie zabrakło pieczołowicie odrestaurowanych motocykli i pojazdów terenowych, m.in. kultowego Jeepa Willysa.

Na skwerze przygotowano także namiot, w którym odbywają się warsztaty dla dzieci; mogą same wykonać kokardy i kotyliony.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • nadkodowiec, 2016-11-12 11:32:21

    Dlatego nie miała czasu zdążyć na hece KOD-u.
  • ..., 2016-11-11 18:52:40

    A nie tłumaczyła obcokrajowcom, że polskość to nienormalność?....