PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, Rada Miasta: stanowisko przeciwko podziałowi województwa mazowieckiego

  • pap/pt    28 stycznia 2016 - 15:52
Warszawa, Rada Miasta: stanowisko przeciwko podziałowi województwa mazowieckiego
Rada Warszawy przyjęła stanowisko przygotowane przez radnych PO "w sprawie planów podziału województwa mazowieckiego" (fot.um.warszawa.pl)

• Dyskusja o podziale województwa mazowieckiego na sesji Rady Miasta Warszawa.
• Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że na podziale woj. mazowieckiego straciłaby nie tylko Warszawa, ale także reszta regionu.
• Rada Warszawy przyjęła stanowisko przygotowane przez radnych PO "w sprawie planów podziału województwa mazowieckiego".
Radni PiS: nie są prowadzone żadne prace nad podziałem Mazowsza

Nie są prowadzone żadne prace nad podziałem administracyjnym Mazowsza - powtarzał kilkakrotnie na czwartkowej sesji Rady Warszawy szef klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz. Mimo to, głosami radnych PO, rada przyjęła stanowisko przeciwne podziałowi woj. mazowieckiego.

Sesja radnych została nieoczekiwanie zdominowana przez temat ewentualnego podziału administracyjnego Mazowsza. Pierwotnie tego zagadnienia nie było w porządku czwartkowych obrad. Jednak na samej sesji został on uzupełniony m.in. o informację prezydent stolicy nt. skutków ewentualnego podziału województwa mazowieckiego oraz rozpatrzenie stanowiska rady miasta w tej sprawie.

Czytaj też: Krystyna Pawłowicz: na Mazowszu jest nędza, a jego podział to oczywistość

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że na podziale woj. mazowieckiego straciłaby nie tylko Warszawa, ale także reszta regionu. Po wyłączeniu stolicy powstałoby jedno z najuboższych województw w kraju. Pozbawione wpływów z podatku CIT, które wypracowują firmy zarejestrowane w Warszawie, nowe województwo nie miałoby niezbędnych środków na wkład własny przy pozyskiwaniu wsparcia z UE na inwestycje - mówiła prezydent stolicy.

Dodała, że ewentualny podział zrodziłby także dodatkowe koszty związane z organizacją i utrzymaniem takich służb jak Straż Pożarna, Inspekcja Handlowa, Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Ochrony Środowiska czy służby weterynaryjne.

Zdaniem Gronkiewicz-Waltz receptą na lepszą dystrybucję środków z UE, tak, by trafiały w większej sumie do biedniejszych regionów Mazowsza, jest podział statystyczny województwa.

W trakcie dyskusji, po wystąpieniu prezydent stolicy, szef klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz kilkakrotnie powtarzał, że nie są prowadzone żadne prace nad podziałem administracyjnym województwa mazowieckiego.

"Nie ma żadnych prac nad podziałem administracyjnym i to potwierdzam w sposób jednoznaczny. Wypowiedź zarówno pani premier Beaty Szydło, jak i pana ministra Mariusza Błaszczaka są jednoznaczną odpowiedzią na temat prac, których nie ma nad podziałem administracyjnym, więc nie wiem, nad czym my dzisiaj obradujemy" - powiedział Jurkiewicz.

Ocenił, że wystąpienie Gronkiewicz-Waltz i przygotowane przez PO stanowisko to "event polityczny".

Mimo to, Rada Warszawy przyjęła stanowisko przygotowane przez radnych PO "w sprawie planów podziału województwa mazowieckiego".

"W związku z licznymi wypowiedziami polityków Prawa i Sprawiedliwości na temat podziału województwa mazowieckiego Rada Warszawy wyraża swój zdecydowany sprzeciw dotyczący tych zamierzeń" - napisano w stanowisku.

Stanowisko poparło 31 radnych, z głosowania wyłączyli się radni PiS.

Autorzy stanowiska ocenili, że medialne wypowiedzi przedstawicieli rządzącej partii napawają niepokojem i są postrzegane jako zapowiedź destabilizacji struktury administracyjnej woj. mazowieckiego oraz samej Warszawy. A stan niepewności może mieć negatywny wpływ na rozwój regionu oraz zmniejszyć jego wiarygodność finansową.

W stanowisku napisano, że ewentualny podział administracyjny będzie miał negatywne skutki dla mieszkańców i doprowadzi do utraty środków europejskich z aktualnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.