PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Rozpoczyna się Kongres Kultury. Co w programie?

  • aw/PAP    7 października 2016 - 06:44

Jaka kultura jest nam teraz potrzebna, co trzeba naprawić, jak uchronić autonomię kultury i zapewnić twórczą wolność artystom - to tematy, o których będą dyskutować uczestnicy Kongresu Kultury. Kongres rusza w piątek, potrwa do niedzieli.
Kongres Kultury to - jak przypomniała jedna z inicjatorek wydarzenia, Agata Diduszko-Zyglewska - inicjatywa oddolna, obywatelska.

"Naszym celem jest wspólne znalezienie odpowiedzi na kluczowe pytania. Chcemy porozmawiać o tym, jaka kultura jest nam teraz potrzebna, co trzeba naprawić, jak uchronić autonomię kultury i zapewnić twórczą wolność artystom. Jak wychowywać dzieci, by były świadomymi i samodzielnie myślącymi odbiorcami kultury. Jak kultura może służyć budowaniu otwartego, różnorodnego społeczeństwa i jak skutecznie się samoorganizować jako środowisko" - mówiła.

Program kongresu został zbudowany demokratycznie

"Na wezwanie organizatorów kilkaset osób z całego kraju przesłało tematy, które uznali za kluczowe" - podkreśliła. "Ucieszyło nas, że znalazło się tam to, co my też uznajemy za kluczowe - styk kultury i twórczości z demokracją, wpływ stanu kultury na przygotowanie etyczne społeczeństwa do radzenia sobie z kryzysami. Istotna okazała się kwestia wychowania dzieci, twórczość, bezpieczeństwo publicznych i niepublicznych instytucji kultury i nieformalnych grup" - dodała.

Następnie tematy stały się przedmiotem głosowania, w którym wzięli udział zarejestrowani uczestnicy Kongresu; tak wyłoniono te najważniejsze.

Tematy zostały następnie zebrane w 42 grupy robocze, tzw. stoliki i zebrane w kilka bloków. Eksperci będą rozmawiać o edukacji; Europie, migracjach, wielokulturowości; kulturze dzieci i młodzieży; kulturze i demokracji; odbiorcach, uczestnikach, użytkownikach; organizacji, samoorganizacji, instytucjonalizacji; politykach kulturalnych oraz twórcach.

Przykładowo w ramach bloku "kultura i demokracja" zaplanowano pięć stolików: "Zakłamana rzeczywistość, czyli o tym jak zniewala nas fałsz" (Kazimierz Szufnik, Komitet Obrony Demokracji), "Polityka historyczna jako zagrożenie dla kultury" (Leszek Szaruga, Uniwersytet Warszawski), "Jak rozmawiać mimo różnic?" (Iwo Zmyślony, Uniwersytet Warszawski), "Wolność twórcy a polityka państwa" (Anda Rottenberg, osoba prywatna) oraz "Media wobec kultury" (Piotr Gruszczyński, Nowy Teatr w Warszawie).

Prócz "stolików" w ramach Kongresu będą się odbywać sesje plenarne. W pierwszej, otwierającej Kongres sesji: "Jak jest. Mapa kultury w Polsce" - wezmą udział paneliści: Artur Celiński, Marek Krajewski, Joanna Orlik, Bogna Świątkowska, dr hab. Iwona Kurz oraz moderator Edwin Bendyk. Ich spotkanie będzie poświęcone zdiagnozowaniu tego, "jak jest w kulturze" oraz przedstawieniu stanu badań zespołu badaczy z całego kraju, którzy w ostatnich latach analizowali polską kulturę. W piątek odbędzie się także sesja "Jak było. Jak jest. Jak być powinno Pakt dla Kultury i Obywatelski Pakt dla Mediów Publicznych". Poprowadzą ją Beata Chmiel i Jacek Żakowski.

Sztuka i samoorganizacja

Drugi dzień kongresu przeznaczono na dyskusje wokół trzech bloków: autonomii sztuki, tłem ekonomicznym pracy twórcy w Polsce oraz kwestii samoorganizacji. Eksperci będą rozmawiać m.in. o artystach na rynku pracy w Polsce, zarządzaniu i prawach pracowniczych w państwowych instytucjach kultury, prawie dziecka do kultury, nowych technologiach w kulturze, instytucjach i ludziach kultury wobec migrantów i uchodźców, polityce historycznej jako zagrożeniu dla kultury, absurdach regulacji finansów publicznych a kulturą, jakiej promocji czytelnictwa potrzebują Polacy, finansowaniu kultury niezależnym od instytucji państwowych oraz jak rozmawiać mimo różnic.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.