PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawskie Forum Samorządowe krytycznie o działaniach Jana Śpiewaka

  • pt    29 sierpnia 2017 - 12:27
Warszawskie Forum Samorządowe krytycznie o działaniach Jana Śpiewaka
Członkowie Forum przypominają, że większość warszawskich inwestycji realizowana jest na tak zwanych warunkach zabudowy, czyli indywidualnej decyzji urzędniczej dla konkretnej parceli (fot.shutterstock)

- Krytykowaliśmy ratusz wielokrotnie za wszelkie zaniechania i za tak zwaną dziką reprywatyzację. Jednak działania Jana Śpiewaka nie mogą zostać bez odpowiedzi, bo są krzywdzące dla miasta i mieszkańców – pisze w specjalnym oświadczeniu Warszawskie Forum Samorządowe.
• Działania Jana Śpiewaka spowodowały już wiele szkód dla lokalnych społeczności. Na kolejny rok wstrzymane zostało uchwalanie planu dla Śródmieścia Południowego - twierdzą w wydanym oświadczeniu członkowie Warszawskiego Forum Samorządowego.

• Autorzy oświadczenia piszą, że działania Jana Śpiewaka odbierają jako populistyczną grę w ramach kampanii wyborczej do samorządu.

• Członkowie stowarzyszenia podkreślają przy tym, że Warszawskie Forum Samorządowe nie jest organizacją, którą można posądzić o wspieranie obecnej prezydent Warszawy.

 

- Warszawskie Forum Samorządowe od dłuższego czasu bierze czynny udział w dyskusji na temat przyszłości centrum Warszawy. Od początku staliśmy na stanowisku, że tylko pilne uchwalenie miejscowych planów może zakończyć sytuacje, kiedy to deweloperzy w nietransparentny sposób kreują kształt miasta – czytamy w oświadczeniu Forum w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia Południowego w Warszawie.

- Tym bardziej nie rozumiemy działania i wypowiedzi Jana Śpiewaka z organizacji Wolne Miasto Warszawa (wcześniej Miasto Jest Nasze), który celowo uderza w kolejną próbę uchwalenia planów miejscowych – dodają członkowie stowarzyszenia.

Jak przypomniano, w oświadczeniu Jan Śpiewak zarzuca Hannie Gronkiewicz-Waltz chęć „przepchnięcia” Nycz Tower i wyburzenie liceum Hoffmanowej w cztery dni. Mówi także o niezrozumiałych motywach postępowania prezydent, która w jego opinii narzuca skrajnie prodeweloperską wersje planu zagospodarowania.

Członkowie stowarzyszenia podkreślają przy tym, że Warszawskie Forum Samorządowe nie jest organizacją, którą można posądzić o wspieranie obecnej prezydent Warszawy. - Krytykowaliśmy ratusz wielokrotnie za wszelkie zaniechania i za tak zwaną dziką reprywatyzację – dodają.

Działania krzywdzące dla miasta

Jednak ich zdaniem działania Jana Śpiewaka nie mogą zostać bez odpowiedzi, bo są krzywdzące dla miasta i mieszkańców.

 - Jego wypowiedzi to nie tylko kreowanie populistycznej narracji (wbrew opiniom architektów i urbanistów), ale także próba obrony dotychczasowej patologicznej sytuacji, kiedy to w nietransparentny sposób urzędnicy i deweloperzy projektowali miasto pod swoje własne potrzeby, a nie potrzeby mieszkańców – napisano w oświadczeniu.

Członkowie Forum przypominają, że większość warszawskich inwestycji realizowana jest na tak zwanych warunkach zabudowy, czyli indywidualnej decyzji urzędniczej dla konkretnej parceli. Ich zdaniem, decyzje te wydawane są w mało przejrzysty sposób i stwarzają zagrożenie działaniami korupcyjnymi. Dodatkowo nie wprowadzają spójnej koncepcji architektonicznej dla całego rejonu.

- W Śródmieściu za wydawanie tych decyzji odpowiadał Paweł Suliga, osoba związana swego czasu z Janem Śpiewakiem – napisano w oświadczeniu. - Dlatego Warszawskie Forum Samorządowe z pełną determinacją popiera uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego dla wszystkich części Warszawy. Procedura uchwalenia takiego dokumentu odbywa się bowiem w sposób przejrzysty i transparentny, przy nadzorze obywatelskim i pełnych konsultacjach z mieszkańcami.×
KOMENTARZE (1)

  • Marcin78, 2017-11-14 17:30:10

    Wieżowce często odzwierciedlają poziom rozwoju i poziomu ekonomicznego jaki panuje w mieście. Uważam, że jest to jak najbardziej odpowiednie miejsce na rozwój miasta, ale jak widać co niektórzy nie dorośli jeszcze do rozwoju ...