PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiedza z budżetu obywatelskiego. Lublin realizuje nowatorski projekt

  • Mariusz Gadomski    23 stycznia 2018 - 12:32
Wiedza z budżetu obywatelskiego. Lublin realizuje nowatorski projekt
Wśród zadań przewidzianych do realizacji w projekcie „Lubelski Uniwersytet Inspiracji” znalazły się otwarte wykłady on-line i prezentacje edukacyjne (fot.: faumcs.pl)

- Jednym z elementów projektu jest utworzenie portalu popularno-naukowego, którego celem jest integracja środowiska akademickiego ze wszystkich lubelskich uczelni i jednostek naukowych wokół idei popularyzacji nauki oraz dzielenia się wiedzą z mieszkańcami Lublina – mówi Agnieszka Sąsiadek z Fundacji Absolwentów UMCS.
  • Na początek kursy językowe i wykłady z różnych dziedzin. W przyszłości platforma blogowa dla pasjonatów wiedzy.
  • Za milion zł z lubelskiego budżetu obywatelskiego Fundacja Absolwentów UMCS realizuje projekt pod nazwą „Lubelski Uniwersytet Inspiracji”.

Wśród zadań przewidzianych do realizacji w projekcie „Lubelski Uniwersytet Inspiracji” znalazły się otwarte wykłady on-line i prezentacje edukacyjne. Będzie to kolekcja materiałów filmowych, poświęconych nowoczesnej nauce: praktycznej, rozbudzającej wyobraźnie oraz stanowiącej realne wsparcie w życiu codziennym.

Wiele miejsca zostanie też poświęcone zagadnieniom o charakterze popularno-naukowym w celu udzielenia odpowiedzi na pytania często zadawane w życiu codziennym. Zakres tematyczny będzie bardzo szeroki – m.in. profilaktyka choroby Alzheimera, zagadnienia dotyczące współczesnego terroryzmu, media społecznościowe, programowanie.

Wykłady oraz prelekcje prowadzone będą przez wykwalifikowanych ekspertów w dziedzinie nauki, kultury, sztuki, biznesu, medycyny oraz sportu. Wykładowcami zaangażowanymi w projekt są pracownicy naukowi lubelskich uczelni, posiadający nie tylko bogatą wiedzę oraz doświadczenie ale również satysfakcję z dzielenia się swoimi zainteresowaniami z mieszkańcami Lublina. Część materiałów filmowych poświęcona będzie historii Lublin, szczególnie w kontekście przypadającemu w 2017 roku jubileuszowi 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

W ramach „Lubelskiego Uniwersytetu Inspiracji” powstaną dwa kursy językowe w formie online, które będą umożliwiały doskonalenie umiejętności z zakresu nauki języka angielskiego i polskiego. Wspomniane kursy e-learningowe będą stanowić jeden z modułów portalu popularno-naukowego. To propozycja nie tylko dla wszystkich mieszkańców Lublina, ale także dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów – również tych, którzy dopiero planują przyjazd z zagranicy do Lublina.

- Proponowany innowacyjny kurs języka angielskiego rozłożony jest na dwadzieścia jednostek lekcyjnych. Każdy uczestnik kursu będzie mógł w łatwy sposób nauczyć się języka na poziomie A2-B1. Natomiast kurs języka polskiego skierowany jest w szczególności do obcokrajowców mieszkających w Lublinie – informuje A. Sąsiadek.

W ramach projektu realizowany zostanie obszerny program doradztwa zawodowego i edukacyjnego skierowany do młodzieży z lubelskich szkół ponadgimnazjalnych.

Program zakłada wsparcie uczniów w odpowiednim wyborze właściwej dla nich ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Zorganizowanych zostanie ok. 40 spotkań warsztatowych mających na celu określenie typów osobowości i predyspozycji zawodowych uczestników. Ponadto w ramach Lubelskiego Uniwersytetu Inspiracji zostanie zorganizowanych 30 dyżurów z doradcami zawodowymi z Biur Karier lubelskich uczelni, które odbędą się w szkołach ponadgimnazjalnych w Lublinie.

Z kolei „Biznes inspiruje młodych” to szczególny cykl spotkań z ekspertami i praktykami biznesu. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci dzięki udziałowi w warsztatach i wykładach poznają tajniki praktycznej wiedzy z zakresu przedsiębiorczości. Uczestnicy spotkań zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do założenia oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Fundacja Absolwentów UMCS powstała w 2008 r. i działa na rzecz środowiska akademickiego w Polsce, w tym w szczególności Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz lubelskiego ośrodka akademickiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.