PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolscy radni przeciwko nowym województwom

  • pt/pap    29 lutego 2016 - 16:12
Wielkopolscy radni przeciwko nowym województwom
Marszałek Marek Woźniak był inicjatorem stanowika przeciwko utworzeniu województwa środkowopomorskiego (fot.facebook.com)

• Radni sejmiku województwa wielkopolskiego są przeciwni planom utworzenia województwa środkowopomorskiego.
• W poniedziałek 29 lutego radni przyjęli stanowisko w sprawie utworzenia nowego województwa.
Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego są przeciwni planom utworzenia województwa środkowopomorskiego, podziałowi Wielkopolski i odłączenia od niej powiatu złotowskiego.

W poniedziałek przyjęli stanowisko w tej sprawie. Inicjatorem stanowiska w sprawie zachowania integralności terytorialnej województwa był marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

"Chociaż nie ma oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie, to jednak uważamy, że musimy wyartykułować nasz głos zarówno samorządu województwa, jak i głos samorządu ziemi złotowskiej. Uważamy, że Złotowszczyzna powinna pozostać w Wielkopolsce, bo może na tym skorzystać" - powiedział.

Jak podkreślono w przyjętym w poniedziałek dokumencie, Sejmik Województwa Wielkopolskiego opowiada się za nienaruszalnością spójności terytorialnej, utrzymaniem integralności i niepodzielnością województwa wielkopolskiego, a w szczególności przeciwko oddzieleniu najbardziej wysuniętego na północ powiatu złotowskiego od Wielkopolski i włączenia go do nowego województwa.

"Nie można dopuścić, by przez wyłączenie z Wielkopolski jakichkolwiek obszarów, zaprzepaszczone zostały efekty działań na rzecz osiągnięcia spójności i integralności regionu, podejmowane od początku funkcjonowania województwa wielkopolskiego, a powiatowi złotowskiemu odebrane zostały szanse rozwoju w ramach silnego gospodarczo, dużego województwa" - stwierdzono w przyjętym stanowisku.

Jak podkreślono, koncepcja nowego podziału administracyjnego kraju, zmierzającego do zmiany dotychczasowych granic administracyjnych, skutkowałaby wydzieleniem mniejszych, a tym samym słabszych województw.

Ponadto, zmiana obszaru województw miałaby wpływ na opóźnienie uruchomienia środków wspólnotowych dla regionu, co zagrażałoby możliwości wykorzystania środków unijnych obecnej perspektywy finansowej przez Polskę.

"Sejmik Województwa Wielkopolskiego uważa, że wszelkie zróżnicowania wewnątrzregionalne należy niwelować w ramach istniejących województw, prowadząc odpowiednią politykę w stosunku do tzw. obszarów problemowych, z konkretnym wsparciem państwa, ale bez naruszania integralności terytorialnej obecnych regionów" - głosi tekst przyjętego stanowiska.

Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego ma być przesłane parlamentarzystom i Radzie Ministrów.

W ub. roku politycy PiS mówili w kampanii parlamentarnej, że mogą zostać utworzone dodatkowe województwa: warszawskie i środkowopomorskie. Po wyborach premier Beata Szydło powiedziała: "Jeśli chodzi o zmiany administracyjne w kraju, to nie ma w tej chwili takich prac rozpoczętych przez rząd i nie planujemy, by takie prace w najbliższych miesiącach były rozpoczęte".

W grudniu ub.r. sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński powiedział w Sejmie, że nie ma obecnie gotowego planu zmian w podziale administracyjnym Polski. Jak dodał, możliwe są natomiast "pewne korekty w ramach obowiązującego obecnie podziału terytorialnego państwa".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Marek, 2016-02-29 20:35:15

    Witam - ciekawy temat ale dla rozluźnienia atmosfery, zmieńmy temat na wakcyny znalazłem fajna stronkę: kronikaodkrywcow.pl