PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolska - Poznań - Brandenburgia: Podpisano list o współpracy

  • pt    7 września 2016 - 15:00
Wielkopolska - Poznań - Brandenburgia: Podpisano list o współpracy
Województwo wielkopolskie od wielu lat współpracuje z regionem Brandenburgia, zarówno w zakresie gospodarczym, jak i edukacyjnym oraz sportowym (fot.wielkopolskie.pl)

• Zacieśnia się współpraca pomiędzy Wielkopolską a Brandenburgią.
• Przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, kuratorium oświaty i miasta Poznań podpisali z delegacją landu Brandenburgia specjalny plan działań na rzecz edukacji, młodzieży i sportu na lata 2016-2020.
- Przedłużenie wspólnych projektów, świetnie wpisuje się w mapę naszych założeń edukacyjnych - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania - Chodzi nam nie tylko o wymianę młodzieży, o poznawanie niemieckich czy polskich zwyczajów i zabytków, o naukę obu języków, ale też o przekazywanie doświadczeń pedagogicznych, zarówno w przestrzeni szkolnictwa ogólnego, jak i zawodowego.

Województwo wielkopolskie od wielu lat współpracuje z regionem Brandenburgia, zarówno w zakresie gospodarczym, jak i edukacyjnym oraz sportowym. Podpisanie listu o kontynuacji tych działań jest przedłużeniem dobrych polsko-niemieckich praktyk.

- Nie zaprzepaścimy żadnej szansy, by być w samym centrum Europy - zapewnia Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego. Podkreśliła także, że współdziałanie w zakresie edukacji, nauczania języków, wspólne projekty edukacyjne, a także wymiana młodzieży i kadry jest tym obszarem, który decydować będzie o przyszłości i jakości integracji w Europie.

- Nasze uczennice, kształcące się na fryzjerki, z powodzeniem odbywają praktyki w Furstenwalde. Odbywają też staże w Poczdamie, co jest wynikiem współpracy między Izbami Rzemieślniczymi obu krajów - przekonuje Grażyna Łakomiec, dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu.

- Ponad 10 lat temu także brałam udział w podpisaniu takiego listu - zapewniała Elżbieta Leszczyńska, Wielkopolska Kurator Oświaty - Cieszę się, że jestem tu dziś ponownie. Ważne, że ta współpraca dotyczy pola edukacyjno-wychowawczego. Kultura, kompetencje społeczne, ekonomiczne, informatyczne - wymiana tego wszystkiego zaowocuje w przyszłych latach sukcesami we wspólnych przedsięwzięciach.

Thomas Drescher, Sekretarz Stanu do spraw Edukacji i Sportu regionu Brandenburgia zapewniał, że plany już są, że teraz czas przejść do ich realizowania
- Będziemy się coraz lepiej poznawać - mówił Drescher - po to, żebyśmy przestawali stopniowo być tylko sąsiadami zza granicy, ale żebyśmy stawali się po prostu przyjaciółmi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.