PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolski samorządowcy domagają się komisji kodyfikacyjnej ds. prawa samorządowego

  • pt    17 marca 2017 - 14:39
Wielkopolski samorządowcy domagają się komisji kodyfikacyjnej ds. prawa samorządowego
Wielkopolscy samorządowcy zaapelowali o powołanie do życia Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządu Terytorialnego (fot.sgipw.pl)

Podczas zjazdu członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski samorządowcy krytycznie odnieśli się do proponowanych zmian ustrojowych w samorządzie lokalnym.

• W piątek (17 marca) przyjęto stanowisko Zjazdu Przedstawicieli Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski wobec proponowanych zmian ustrojowych w samorządzie lokalnym.

• Członkowie SGiPW krytycznie odnoszą się do rządowych propozycji zmian w prawie.

• Samorządowcy apelują o powołanie komisji kodyfikacyjnej ds. prawa samorządowego.

- Środowisko samorządowe w ostatnich dniach jest świadkiem rozlicznych i daleko idących propozycji partii rządzącej, związanych z podstawami funkcjonowania samorządu lokalnego w Polsce. W naszej opinii wszystkie przedstawiane i wprowadzane już zmiany prerogatyw podmiotów samorządowych, prowadzą do niebezpiecznej i realnej recentralizacji władzy i odebrania bezpośredniego wpływu społeczności lokalnych na najważniejsze dla nich sprawy – napisali członkowie SGiPW.

Czytaj też: Samorządowcy "zrzucą się" na spoty telewizyjne z Jarosławem Kaczyńskim i wiece

Jak dodano, Zjazd Przedstawicieli Członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski wyraża zdecydowany sprzeciw wobec zamiarów w prowadzenia tego typu rozwiązań.

Jednocześnie samorządowcy apelują o „zaprzestanie formułowania i rozpowszechniania treści naruszających godność przedstawicieli środowiska (samorządowego – red.), które stanowi istotny element rozwoju naszego kraju.

- Aktualnie „debata” nad zmianami ustrojowymi w samorządzie i uzasadnienia jej implementacji, motywowane są przytaczanymi bezpodstawnie powodami rozwoju patologii, kolesiostwa, czy budowy lokalnych klik. Brak jednak dowodów na powszechność tego typu zdarzeń wśród polskich gmin i powiatów, które w celu uniknięcia tego typu zjawisk, są kontrolowane przez Najwyższą Izbę Kontroli, organy skarbowe, regionalne izby obrachunkowe, Centralnie Biuro Antykorupcyjne czy urzędy wojewódzkie – piszą członkowie stowarzyszenia.

Wielkopolscy samorządowcy zaapelowali do najwyższych decydentów państwowych o powołanie do życia Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządu Terytorialnego, która zajęłaby się przygotowaniem całościowego projektu zmian w prawie samorządowym.

- Wielkopolanie zawsze wysoce cenili doświadczenie, fachowość i poświęcenie pracy u podstaw, którą w dużej mierze można realizować w samorządzie lokalnym. Automatyczne ograniczenie biernego prawa wyborczego to również marnotrawienie talentów, zapału i poświęcenia, na które Polski, wciąż w stadium rozwoju, w naszej opinii nie stać – kończą swój apel samorządowcy, odnosząc się do propozycji wprowadzenia ograniczenie liczby kadencji.

Całe stanowisko w Multimediach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.