PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie: W Kępnie działa kino samorządowe

  • pt/pap    7 kwietnia 2017 - 15:44
Wielkopolskie: W Kępnie działa kino samorządowe
Kino działa od lutego. Pierwszym wyświetlonym filmem był "Wołyń". (fot.kepno.pl)

15 tys. biletów sprzedano od lutego na seanse w kinie „Sokolnia”, działającym w Kępnie zaledwie od ubiegłego miesiąca. Budynek, w którym mieści się kino, zrewitalizowano za kwotę 1,7 mln zł. Właścicielem jest Kępiński Dom Kultury, jednostka samorządowa.
"Na początku baliśmy się tej inwestycji, bo w Kępnie działa już kino komercyjne" - przyznał  przewodniczący Rady Miasta i Gminy Andrzej Stachowiak. Samorząd Kępna jednak podjął decyzję o rewitalizacji starego miejskiego budynku, w którym dawniej też było kino.

"W tym celu z wnioskami o dotacje zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu i do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Łącznie pozyskaliśmy 1 mln 700 tysięcy złotych, z czego 1 mln 200 tysięcy pochodzi z dotacji unijnych" - powiedział przewodniczący.

Kino działa od lutego. Pierwszym wyświetlonym filmem był "Wołyń", ale - jak powiedział Stachowiak - do tej pory najwięcej biletów podczas jednego weekendu sprzedano na film "Ciemniejsza strona Grey'a". W poniedziałek w "Sokolni" odbędzie się projekcja filmu "Smoleńsk", na który władze Kępna zaprosiły nieodpłatnie ponad 100 osób. "Koszty biletów pokrywa samorząd" - powiedział Stachowiak.

Filmy w kinie "Sokolnia" wyświetlane są przez nowoczesny projektor cyfrowy w standardzie hollywoodzkim DCI (Digital Cinema Initiatives) wyposażony w układ do projekcji 3D. Na potrzeby projekcji wykonano system nagłośnienia pracujący w technologii Dolby Surround 7.1. W kinie zainstalowano też dodatkowy system nagłośnienia oraz oświetlenia scenicznego, który wykorzystywany jest podczas różnego rodzaju występów.

"W kinie jest 176 miejsc. Widownia jest doskonale wytłumiona, dźwięk rozprasza się, nie powodując efektu echa" - powiedział Stachowiak. Pierwsze cztery rzędy foteli na widowni umożliwiają przeprowadzanie także konferencji i szkoleń - wyposażone są w składane pulpity.

W kinie funkcjonuje też komputerowy program do sprzedaży oraz rezerwacji biletów, który wykorzystywany jest m.in. w Muzeum Narodowym i Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu czy wrocławskim ZOO. "Gwarantuje on kompleksową obsługę internetowej rezerwacji i sprzedaży biletów" - wyjaśnił przewodniczący.

Jak dodał, następny etap modernizacji, na który wkrótce ogłoszony zostanie przetarg, obejmie zagospodarowanie działki, wybudowanie dwupoziomowego parkingu, wykonanie elewacji budynku i wykonanie robót wykończeniowych w podsceniu budynku kina.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.