PARTNER PORTALU
  • BGK

Wisła żeglowna i bezpieczna? Nadwiślańskie gminy łączą siły

  • Agnieszka Widera    6 lipca 2016 - 06:16
Wisła żeglowna i bezpieczna? Nadwiślańskie gminy łączą siły
Wisła w Józefowie nad Wisłą. Wójt gminy marzy o spacerowych bulwarach i małej przystani (fot.gminajozefow.pl)

• 6 lipca sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zajmie się tematem wykorzystania potencjału gospodarczego rzek w Polsce. 
• Dzięki inicjatywie organizacji pozarządowych, rok 2017 ogłoszony został przez posłów rokiem Wisły. W tych działaniach fundacje bardzo mocno wspierali samorządowcy nadwiślańskich gmin i miast.
• Zdaniem Grzegorza Kapicy, wójta Józefowa nad Wisłą, to szansa na zagospodarowanie terenów nad rzeką, przywrócenie jej żeglowności i poprawę bezpieczeństwa na terenach zalewowych.
Przypomnijmy, w czerwcu posłowie przyjęli uchwałę Sejmu ustanawiającą 2017 – Rokiem Rzeki Wisły. W ten sposób polscy parlamentarzyści po raz pierwszy uhonorowali przepływającą przez środek naszego kraju rzekę – tak samo jak dotychczas honorowano bohaterów narodowych czy znaczące wydarzenia. Ale nie o tytuły i honory chodzi.

Wisła – produktem turystycznym

Zdaniem Roberta Jankowskiego z fundacji Rok Rzeki Wisły, uchwała przyczyni się do wypromowania Wisły jako unikalnego obszaru naturalnego i turystycznego, zwróci uwagę na jej potencjał edukacyjny i gospodarczy – zwłaszcza w skali lokalnej.

Na to właśnie liczą samorządowcy z gmin położonych nad Wisłą, którzy mocno wsparli inicjatywę fundacji.

– Inicjatywa „2017 – Rokiem Rzeki Wisły” połączyła, chyba pierwszy raz, niemal wszystkie samorządy od źródła do ujścia rzeki – podkreśla Grzegorz Kapica, wójt gminy Józefów nad Wisła, który osobiście zaangażował się w przekonywanie samorządów do przyjmowania uchwał intencyjnych i stanowiska dla parlamentarzystów.

– Wisła sama w sobie stwarza ogromne możliwości turystyczne, a to z kolei może przełożyć się na rozwój gospodarczy nadwiślańskich gmin i miasteczek. Czas zadać kłam stereotypom, że Wisła to rzeka niepokorna. Wisła może być wspaniałym „produktem” turystycznym dla przyjezdnych z kraju i z zagranicy, ale by tak się stało, rzeka musi być drożna – dodaje wójt.

Jak wyjaśnia, nie chodzi nawet o to, by Wisłą pływały wielkie jednostki, promy, ale by był możliwy tzw. mały ruch turystyczny żaglówkami, kajakami. Do obsługi takiego ruchu potrzebna jest jednak odpowiednia infrastruktura – miejsca do cumowania, zaplecza z toaletami, przystanie. Uchwała Sejmu dawała samorządowcom zielone światło do ubiegania się o środki zewnętrzne na tego typu inwestycje i projekty.

Dzięki inicjatywie na liście projektów kluczowych w województwie w perspektywie 2014-2020 znalazło się miejsce dla Geoparku Małopolskiego Przełomu Wisły. W projekcie biorą udział gminy: Kazimierz Dolny, Janowiec, Annopol, Opole Lubelskie, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków.
Główną ideą Geoparku jest rozwój obszaru z wykorzystaniem unikatowych w skali Europy i świata walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Planowany do utworzenia Geopark Małopolskiego Przełomu Wisły ciągnąć się ma od Zawichostu do Puław. Na jego utworzeniu mają skorzystać turyści, a także przedsiębiorcy działający na tym terenie obsługujący ruch turystyczny oraz gminy.×
KOMENTARZE (2)

  • RGwroc, 2016-07-08 23:16:30

    Do Wiślak: Rzece nie może zagrażać "widmo" likwidacji zbiornika, bo to zbiornik niszczy rzekę. Owszem, sam proces likwidacji może być uciążliwy i trudny. Ale to z powodu SPOWODOWANEGO przez budowę zbiornika nagromadzenia osadów.
  • Wiślak, 2016-07-07 11:45:48

    Panie Robercie, Wisła nadal jest brudna: nadal trafiają tam nieoczyszczone ścieki z gospodarstw domowych i rolnych, spływają środki "ochrony" roślin itp. Oczywiście w mniejszej skali ale jednak. Na dodatek widmo likwidacji zbiornika włocławskiego zagraża nie tylko rzece ale i Zatoce Gda...ńskiej. W 2017 roku powinniśmy się skoncentrować na edukacji i zaplanowaniu szerokich działań ochronnych  rozwiń