PARTNER PORTALU
  • BGK

Wizyta delegacji Dolnego Śląska w Rzymie

  • pt    7 maja 2018 - 15:19
Wizyta delegacji Dolnego Śląska w Rzymie
Delegacja samorządowców uczestniczyła w audiencja u papieża (fot.umwd)

W długi weekend oficjalna delegacja Dolnego Śląska przebywała w Rzymie. Samorządowcy spotkali się z papieżem.
  • Delegacji Dolnego Śląska przewodniczył marszałek Cezary Przybylski.
  • Samorządowcy odbyli spotkania studyjne z włoskimi przedsiębiorcami i samorządowcami.
  • Zostali przyjęci na audiencji u papieża Franciszka.

Rozmowy we Włoszech dotyczyły głównie gospodarki: włoskich inwestycji na Dolnym śląsku, udziału polskich firm we włoskich projektach budowlanych, wymiany handlowej pomiędzy przedsiębiorcami i współpracy w zakresie turystyki.

Włosi inwestują w Polsce znaczące kwoty. Są szóstym pod względem wielkości inwestorem zagranicznym. Wielkość tych inwestycji przekroczyła już 40 mld zł, a firmy z włoskim kapitałem zatrudniają ponad 90 tys. pracowników.

- Co prawda inwestycje te lokują się głównie w województwach mazowieckim i śląskim (36 i 18 proc.), ale Dolny Śląsk jest trzecim najchętniej wybieranym przez nich regionem - podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. - Pracujemy nad tym, by Włosi lepiej nas poznali i korzystali z naszej oferty; zarówno tej inwestycyjnej, jak i eksportowej.

- W ciągu ostatnich lat nie mieliśmy wielu kontaktów z Polską. Tym bardziej cieszymy się z tego spotkania - mówiła Cristina Pace z Confindustria po spotkaniu z polską delegacją. - Wiele włoskich firm zgłasza się do nas z prośbą o rekomendowanie miejsc w Polsce, w których mogliby lokować swój kapitał. Teraz zdecydowanie możemy im polecać Dolny Śląsk.

Confindustria, czyli Powszechna Konfederacja Przemysłu Włoskiego, to jedna z dwóch najważniejszych włoskich izb gospodarczych. Zrzesza ponad sto lokalnych stowarzyszeń pracodawców należących do 18 regionalnych oddziałów, ponad sto stowarzyszeń branżowych i 25 krajowych. Reprezentuje branże wytwórczą, budowlaną, energetyczną, transportową, nowe technologie, turystykę i usługi. 

W agendzie rzymskiej misji, przygotowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej znalazło się także, przygotowane wspólnie z Ambasadą RP w Rzymie, forum gospodarcze. W tym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele włoskich przedsiębiorstw, izb gospodarczych oraz instytucji otoczenia biznesu. Poprowadził je Krzysztof Bramorski - pełnomocnik marszałka do spraw kontaktów międzynarodowych. Przybliżono   Włochom prawne warunki inwestowania w Polsce. Ci byli szczególnie zainteresowani walorami turystycznymi Dolnego Śląska, usługami IT. Przedstawiciel regionu Lacjum zaproponował zorganizowanie polsko-włoskiej misji gospodarczej.

Delegacja została także przyjęta w Watykanie na audiencji u papieża Franciszka. Marszałek Cezary Przybylski oraz Krzysztof Bramorski, wręczyli mu regionalne upominki: kryształy z dolnośląskiej huty Julia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.