PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Olsztyna piszą do mieszkańców

  • pt/pap    12 maja 2016 - 12:36
Władze Olsztyna piszą do mieszkańców

Za pomocą panelu władze Olsztyna chcą konsultować z mieszkańcami ważne dla nich decyzje (fot.olztyn.panelobywatelski.pl)

• Olsztyński urząd miasta rozpoczął wysyłkę zaproszeń do udziału w panelu obywatelskim - mieszkańcy miasta, którzy skorzystają z zaproszenia będą konsultować tematy istotne dla lokalnej społeczności.
• Zaproszenia otrzyma 10 tys. osób.
Jak wyjaśniła prezes firmy KF Research Agnieszka Morysińska, która współpracuje z olsztyńskim ratuszem w tworzeniu i działaniu Panelu Obywatelskiego zaproszenia zostaną wysłane do "reprezentatywnej grupy" mieszkańców na każdym osiedlu.

"Każdy list kierowany jest do całego gospodarstwa domowego, a nie jednego domownika. Udział w panelu mogą brać osoby dorosłe" - powiedziała Morysińska.

Każdy z listów, który trafi do mieszkańców zawiera wyjaśnienie idei Panelu Obywatelskiego oraz unikalny (umieszczony w ramce na środku pisma) kod, który należy podać przy logowaniu się do panelu.

Ci, którzy chcieliby zostać uczestnikami panelu, ale nie otrzymają z ratusza zaproszenia mogą się zarejestrować za pomocą strony www.olsztyn.panelobywatelski.pl. Ankiety będzie można wypełniać przez internet bądź telefonicznie (ankieter zadzwoni o umówionej porze).

Dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego w olsztyńskim ratuszu Aneta Szpaderska dodała, że panel ma być jednym z wielu narzędzi konsultacji społecznych. "Z dotychczasowych form konsultacji nie będziemy rezygnować" - zapewniła Szpaderska.

Za pomocą panelu władze Olsztyna chcą konsultować z mieszkańcami ważne dla nich decyzje. Już w czerwcu ma się odbyć badanie dotyczące oceny życia w mieście (np. stanu dróg, chodników, oceny komunikacji publicznej). Tego rodzaju badania odbywają się w mieście od lat, ale po raz pierwszy mają być przeprowadzone za pomocą panelu.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapewnił na konferencji, że miasto będzie poważnie traktowało uzyskane w ten sposób od mieszkańców oceny i sygnały.

Technika tzw. panelu obywatelskiego (Citizens' Panel), polegająca na cyklicznym pozyskiwaniu przez administrację publiczną opinii od stałej, reprezentatywnej grupy mieszkańców, jest praktykowana w wielu miastach Europy Zachodniej, Australii, czy USA.

Urzędy i samorządy w Polsce stosowały ją dotychczas głównie w formie jednorazowych debat na wybrane tematy. Szpaderska przyznała, że inne samorządy w kraju interesują się wprowadzeniem tej formy dialogu samorządu z mieszkańcami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.