PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojciech Kaczmarczyk o korpusie Solidarności: "Młodzież dostałaby bon edukacyjny". Pełnomocnik rządu ocenia też obywatelskość w samorządach

  • Piotr Toborek    1 lutego 2016 - 13:44
Wojciech Kaczmarczyk o korpusie Solidarności: "Młodzież dostałaby bon edukacyjny". Pełnomocnik rządu ocenia też obywatelskość w samorządach

Wojciech Kaczmarczyk podczas zaprzysiężenia (fot.www.premier.gov.pl)

Jednym z pomysłów nowego rządu, który, mam nadzieję, uda się zrealizować, byłoby stworzenie korpusu wolontariatu stałego, gdzie z jednej strony działaliby młodzi ludzie, którzy jeszcze nie weszli w dorosłe życie, pełni entuzjazmu, a z drugiej emeryci, którzy mogliby dzielić się swoim doświadczeniem, kompetencjami – mówi minister w Kancelarii Rządu Wojciech Kaczmarczyk. Rząd chce też reformy Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Czuje się pan najbardziej lewicowym ministrem w rządzie PiS?

Wojciech Kaczmarczyk, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego:

– Nie czuję się ani lewicowym, ani prawicowym, ale państwowym urzędnikiem, który realizuje zadania, jakie mu powierzył rząd.

Pańskim zadaniem ma być przygotowanie Narodowego Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Co już o tym programie wiadomo?

– Ma on być oparty na założeniach, które Prawo i Sprawiedliwość prezentowało przed wyborami parlamentarnymi. Przy czym, dodam od razu, społeczeństwo obywatelskie nie jest zależne od rządu, ale to bardzo istotny aktor demokracji.

Rząd nie chce w jakiś zdecydowany sposób wpływać na społeczeństwo obywatelskie, ingerując w jego prawa, natomiast chciałby poprzez system bardzo precyzyjnie skierowanych interwencji programowo-finansowych wesprzeć te instytucje społeczeństwa obywatelskiego, które są bardzo istotne z punktu widzenia demokracji.

Jakie to miałyby być interwencje?

– Przede wszystkim myślimy o dialogu obywatelskim jako miejscu spotkania różnych grup interesu, różnych opcji, poglądów oraz grup zrzeszających obywateli z przedstawicielami władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Chodzi o współpracę przy tworzeniu, ale i monitorowaniu prawa. Takim miejscem, które mogłoby służyć zorganizowanemu społeczeństwu obywatelskiemu, czyli m.in. organizacjom pozarządowym, byłaby zreformowana Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Reforma tej Rady to jedna z ważniejszych rzeczy, którą chcielibyśmy zrobić właśnie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Rada w tej chwili, po ponad 10-letnim okresie funkcjonowania, wydaje się trochę dysfunkcjonalna, jest zbyt mało reprezentatywna. Formuła spotkania w radzie przedstawicieli organizacji pozarządowych, rządu i samorządu też chyba się nie sprawdza.

Jak rada miałaby wyglądać?

– Chcielibyśmy zwiększyć jej reprezentatywność, zwiększając liczbę członków, inaczej ją ulokować – nie przy którymś z ministrów – a jako organ doradczy Prezesa Rady Ministrów, dać jej większe kompetencje, prawo do wypowiadania się na każdym etapie procesu legislacyjnego, także inicjowania procesów legislacyjnych.

Dać jej możliwość samodzielnego wykuwania opinii, bycia taką reprezentacją trzeciego sektora, choć oczywiście to słowa trochę na wyrost, bo to bardzo zróżnicowany sektor i trudno o reprezentację jego całości. Chodzi jednak o to, aby taka zreformowana Rada mogłaby być miejscem, w którym ten dialog obywatelski będzie się odbywać.

Jak pan ocenia stan społeczeństwa obywatelskiego po ponad 25 latach demokracji?

– W dużej mierze możemy być zadowoleni, bo przez ten czas zrobiliśmy ogromy krok. Mamy wiele różnorodnych organizacji pozarządowych podejmujących działania niemal w każdej dziedzinie życia społecznego.

Na pewno jednak jest jeszcze wiele do zrobienia. Profesor Gliński pisał przed laty, że nasze społeczeństwo obywatelskie nie tworzy wspólnoty, ale rozwija się enklawowo.

Wydaje się, że wyzwaniem na dziś jest sprawienie, że te enklawy będą się powiększać, aż zaczną się łączyć i powstanie w perspektywie coś dojrzalszego, co będzie lepiej realizowało funkcje społeczeństwa obywatelskiego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: