PARTNER PORTALU
 • BGK

Wojciech Saługa: Śląsk odchodzi od węgla. Przyszłość to IT, medycyna, automotive. Metropolia w tym pomoże

 • WNP.pl    7 maja 2017 - 16:07
Wojciech Saługa: Śląsk odchodzi od węgla. Przyszłość to IT, medycyna, automotive. Metropolia w tym pomoże
Nasz region nie musi już kojarzyć się z brudnym, czarnym przemysłem - mówi marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. (fot. PTWP)

Województwo śląskie czeka rewolucja? Wkrótce powstanie metropolia zrzeszająca nawet 40 gmin. Region ma też zamiar zerwać ze swoim symbolem - gospodarką opartą na węglu.
• Węgiel przez lata będzie jeszcze ważny dla regionu, ale w nowej strategii nie jest już motorem rozwoju - mówi Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego.

• Podkreśla, że najważniejsza dla Śląska branża jest jeszcze gdzieś w głowach naukowców i przedsiębiorców. - Musimy uważnie obserwować rynek i wspierać firmy, bo innowacje nie powstaną przez wskazanie w strategii - mówi.

• Dodaje, że Śląsk wciąż się rozwija, wciąż ma wysokie PKB na mieszkańca, ale gonią go inne regiony. Dlaczego? Bo do tej pory nie było oczekiwanej metropolii.

- Wiemy, że era węgla odchodzi do przeszłości. Kraje Europy Zachodniej już wiele lat temu wskazały nowe kierunki. Odejście od węgla nie będzie gwałtowne, ale kiedy myślimy nad Śląskiem przyszłości, na przykład w ramach prac nad programem Kierunek Śląskie 3.0, górnictwo nie jest już siłą napędową - mówi Saługa.

Dodaje, że oczywiście, węgiel jeszcze przez wiele lat będzie wydobywany i wykorzystywany w polskich elektrowniach i wielu domach, ale nie będzie już motorem rozwoju, chyba że nastąpi jakaś dramatyczna zmiana w technologii. 

- Nasz region nie musi już kojarzyć się z brudnym, czarnym przemysłem. Mamy nowe regionalne specjalności, takie jak przemysł automotive, medyczny na bardzo wysokim poziomie czy IT i w strategii rozwoju mocno na nie stawiamy - zaznacza marszałek. 

Czytaj też: 40 gmin w jednej metropolii. Podpis Andrzeja Dudy sumuje 27 lat starań

Zaznacza, że Śląsk szuka nowej „maszyny parowej”, ale nie ma jej wśród branż, które rozwija. - To jest jeszcze gdzieś w głowach naszych naukowców i przedsiębiorców. Mocny jest na Śląsku obszar start-upów, co chwilę wychodzą od nas w świat nowe pomysły, takie jak innowacyjny procesor, który tu został wymyślony, a obecnie stosowany na całym świecie. Musimy uważnie obserwować rynek i wspierać innowacyjne firmy. To jedyny sposób, bo innowacji nie da się zadekretować, nie powstaną przez wskazanie w strategii - mówi Saługa.

Marszałek odnosi się także do kwestii powołania metropolii. Podkreśla, że brak metropolii mocno hamował rozwój regionu.

- Śląsk wciąż się rozwija, wciąż ma wysokie PKB na mieszkańca, ale widzimy, jak gonią nas inne regiony - mówi Wojciech Saługa.

- Marnotrawimy środki, nie działając wspólnie. Niby wyglądamy jak jedno miasto, ale jest ono zarządzane przez 14, a biorąc pod uwagę miejscowości chcące przystąpić do metropolii - nawet 30 burmistrzów i prezydentów. To oznacza 30 oczyszczalni, 30 zarządów dróg, mieszkań, polityk dotyczących szkolnictwa. Wierzę, że metropolia pozwoli stworzyć jednolity, wspólnie zarządzany organizm miejski. Oczywiście poszczególne miasta zachowają swoją odrębność, ale pewne obszary musza być zarządzane wspólnie - dodaje.

Cała rozmowa z Wojciechem Saługą dostępna TUTAJ.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.