PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda Jarosław Wieczorek o sukcesie Katowic i COP24: Będziemy najważniejsi na świecie

  • KDS    1 czerwca 2017 - 17:26
Wojewoda Jarosław Wieczorek o sukcesie Katowic i COP24: Będziemy najważniejsi na świecie
W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. (fot.Katarzyna Domagała-Szymonek)

- W grudniu 2018 będziemy najważniejsi na świecie, nie jako ludzie, ale jako cały region – tak informację o przyznaniu Katowicom organizacji szczytu klimatycznego COP24 komentuje Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Decyzja, że to na Śląsku a nie w Gdańsku odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych polityce klimatycznej w czwartek (1 czerwca) podał Jan Szyszko, minister środowiska. Chwilę później, na dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, które w grudniu 2018 stanie się miejscem debaty klimatycznej, sukces komentowali regionalni politycy.

- W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie. Możemy się spodziewać kilkudziesięciu tysięcy gości, kilkudziesięciu głów państw, wielu zacnych ludzi. Być może właśnie u nas będą zapadały bardzo ważne decyzje, nie tylko dla regionu górnośląskiego, ale dla całego świata. Dla nas to ogromny zaszczyt móc być tak ważnego wydarzenia – komentował wojewoda śląski.

Podczas konferencji zaznaczał, że najnowszy sukces Katowic pokazuje, jak ogromny potencjał drzemie w tym regionie. - Katowice nie otrzymały możliwości organizacji tego wydarzenia tylko dlatego, że znajdują się w województwie śląskim, ale dlatego, że dokonały ogromnego przeobrażenia cywilizacyjnego – podkreślał Wieczorek.

 

W jego opinii ogromne znaczenie ma zmiana infrastruktury i industrializacja miasta. - To co kilkanaście czy kilka lat temu służyło jeszcze w przemyśle ciężkim czy wydobywczym, dzisiaj oparte jest o najnowocześniejsze technologie i usługi wyższego rzędu. Myślę, że najlepszym dowodem tych przemian jest właśnie Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Spodek czy Muzeum Śląskie – podsumowywał.

Zaraz po ogłoszeniu decyzji, gratulacje Katowic złożył Paweł Adamowicz, prezydent Gdańsk. - Chcemy wierzyć, że była to decyzja merytoryczna, a nie polityczna - zaznaczał. 

Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu jest najważniejszym forum poświęconym światowej polityce klimatycznej. W Katowicach odbędzie się między 3 a 14 grudnia 2018. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.