PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda jednak opublikował wyniki referendum w Legionowie

  • pt    5 kwietnia 2017 - 17:19
Wojewoda jednak opublikował wyniki referendum w Legionowie
Jeszcze w środę przed południem wojewoda przekonywał dziennikarzy, że nie może opublikować protokołu referendum. (fot.ilustracyjne/ Anna Woźniak/Flickr)

W środę, 5 kwietnia po południu wojewoda mazowiecki opublikował protokół z referendum w Legionowie, choć jeszcze kilka godzin wcześniej deklarował, że nie może tego zrobić.
"Zapobiegając próbie wciągnięcia mnie w konflikt polityczny oraz z uwagi na niedopełnienie obowiązków formalnych przez samorząd legionowski, opublikowałem dzisiaj protokół z ustalenia wyniku referendum gminnego z 26 marca 2017 roku" - poinformował w środę popołudniu Zdzisław Sipiera (PiS) podało TVN24.

W oświadczeniu tłumaczy, że zrobił to "kierując się interesem publicznym i dobrem mieszkańców".

- Chcę przeciąć tę polityczną rozgrywkę. Jednocześnie ubolewam, że nastąpiła konieczność wykonania przeze mnie czynności  zastępczych za samorząd - podkreślił wojewoda mazowiecki.

O jakich czynnościach mowa? Jeszcze w środę przed południem wojewoda przekonywał dziennikarzy, że nie może opublikować protokołu referendum. Jako powód podawał brak dokumentu w wersji elektronicznej, z kwalifikowanym elektronicznym podpisem. Protokoły referendalne zostały przez komisję wysłane wyłącznie w wersji papierowej. Za brak elektronicznej Sipiera obwiniał władze Legionowa, które jego zdaniem, powinny takiej formalności dopełnić - informuje TVN24.

"Z przykrością stwierdzam również, że posłowie Platformy Obywatelskiej, Pan Andrzej Halicki oraz Pan Jan Grabiec w wyjątkowo swobodny sposób zinterpretowali prawo w tym zakresie. Jest to zdumiewające, uwzględniając fakt, że obydwaj byli ministrami odpowiedzialnymi za administrację publiczną - napisał wojewoda w oświadczeniu

"Powołują się w swoich wypowiedziach na art. 63 Ustawy o referendum lokalnym (który mówi o obowiązku niezwłocznej publikacji protokołu wyniku referendum), ale nie zauważyli lub przemilczeli, jakie są zasady publikacji. Określa je precyzyjnie art. 15 ust.1 Ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Mówi on wprost, że akty (również protokoły) do publikacji w dzienniku wojewódzkim muszą być przekazywane w formie dokumentu elektronicznego. Pomimo mojego wezwania, Przewodniczący Komisji ds. Referendum w Legionowie nie poświadczył podpisem elektronicznym protokołu. Dlatego dokument ten zostanie poświadczony za zgodność z oryginałem w urzędzie wojewódzkim. - wyjaśniał sipiera.

W niedzielę 26 marca mieszkańcy Legionowa decydowali w referendum, czy chcą przyłączenia do Warszawy. Aż 94,27 proc. odpowiedziało "nie". Za było z kolei 5,73 proc. Wynik głosowania jest wiążący, bo frekwencja wyniosła aż 46-proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Rebus, 2017-04-05 19:47:05

    No Pan Wojewoda to pewnie rżnie głupa. Jeśli wstąpił do PiSu to już przestał długopisem pisać? Póki co podpis elektroniczny nie jest jeszcze u mas podpisem obowiązkowym.Pan Wojewoda pewnie go i ma ale to tylko dlatego że Ministerstwo mu go dało.
  • Komunikacja jes najważnie, 2017-04-05 19:19:18

    à propos posła Grabca - należą się POdziękowania za agitację na rzecz metropolii... youtu.be/PZl4cEK1now