PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera: Nie mam zamiaru ingerować w to, co chcą gminy

  • PAP/EM    8 lutego 2017 - 16:47
Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera: Nie mam zamiaru ingerować w to, co chcą gminy
Zdzisław Sipiera (fot. mazowieckie.pl)

Nie mam zamiaru niczego blokować ani ingerować w to, co chcą gminy robić, bo mają do tego pełne prawo, jednak w granicach prawa - mówił w środę (8 lutego) wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.
We wtorek o przeprowadzeniu referendum ws. przyłączenia do Warszawy zdecydowali radni Podkowy Leśnej. W środę natomiast prezydent Legionowa Roman Smogorzewski poinformował, że Legionowo chce przeprowadzić podobne referendum, a uchwałę w tej sprawie jeszcze dziś podejmie rada miasta.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera odniósł się do uchwał, które ws. referendum zostały już podjęte lub dopiero mają zostać podjęte.

"Jako osoba, która nadzoruje i współpracuje z samorządami muszę zapewnić - i to również przekazałem samorządowcom - że moją rolą i funkcją jest to, żeby strzec przepisów prawa polskiego i żeby nie dopuścić do tego, żeby przy okazji dyskusji o dużej Warszawie była dyskusja zastępcza" - mówił Sipiera.

Czytaj też: Andrzej Duda o referendach lokalnych: Decyzja należy do mieszkańców

"Nie mam zamiaru niczego blokować ani absolutnie ingerować w to, co chcą gminy robić, bo mają do tego pełne prawo, oczywiście z tym zastrzeżeniem, że na podstawie prawa" - zadeklarował. Wojewoda podkreślił, że i jego, i gminy obowiązują przepisy, które w sprawie referendów "jednoznacznie określają, kto ma do czego prawo". "Ale podkreślam z całą mocą: nie jest moją rolą, żeby komukolwiek, czegokolwiek zabraniać" - zaznaczył. "Samorządy działają we własnym zakresie, za to odpowiadają. Natomiast oczywiście muszą tu wypełniać te przepisy prawa (...). Czyli tutaj gminy są suwerenne tak jak były i nie ma żadnego zamachu na ich suwerenność" - dodał.

Sipiera ocenił także, że projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy autorstwa posłów PiS nie ingeruje w podmiotowość gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.