PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda zmienił nazwy ulic. W Łodzi konsultacje społeczne i nadzwyczajna sesja

  • JS    2 stycznia 2018 - 23:10
Wojewoda zmienił nazwy ulic. W Łodzi konsultacje społeczne i nadzwyczajna sesja
Dawny Plac Zwycięstwa, od 1 stycznia 2018 r. Plac Lecha Kaczyńskiego (fot. lodz.pl)

W Łodzi ruszają konsultacje w sprawie nazw ulic. W piątek 5 stycznia, na wniosek radnych z klubów PO i SLD, sesja nadzwyczajna w sprawie zmiany nazwy pl. Kaczyńskiego na pl. Zwycięstwa
• W najbliższą sobotę wchodzi w życie przepis ustawy ograniczający kompetencje samorządu dotyczący zmieniania nazw zdekomunizowanych.

• Po 6 stycznia zmiany będą wymagały zgody wojewody i IPN.

Na wniosek radnych PO Tomasza Kacprzaka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi i Mateusza Walaska, szefa klubu radnych PO, prezydent Hanna Zdanowska wydała zarządzenie w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących nazw ulic zmienionych przez wojewodę łódzkiego. Chodzi o nazwy 26 ulic i jednego placu. Od dziś, tj. 2 stycznia br. przez kolejnych 14 dni, łodzianie mogą głosować w sprawie dokonanych zmian nazw ulic jak również przedstawiać własne propozycje. Głosowanie odbywa się za pomocą aplikacji vox populi i strony internetowej www.vox.uml.lodz.pl

Radni zapraszają też mieszkańców Łodzi do udziału w konsultacjach społecznych w sprawie zmian nazw ulic. Konsultacje odbędą się:

4 stycznia o godz. 16 w Muzeum Kinematografii przy pl. L. Kaczyńskiego 1,

9 stycznia o godz. 17 w dużej sali obrad w Urzędzie Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104.

Jednocześnie, za pośrednictwem wojewody łódzkiego, radni PO i SLD kierują skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na rozstrzygnięcie nadzorcze, które ustanawia pl. Lecha Kaczyńskiego w miejsce pl. Zwycięstwa.

– Nie składamy broni i zamierzamy walczyć o zachowanie nazwy, która jest symbolem naszego miasta. Wojewoda nie konsultował wprowadzonych zmian nazw ulic ani z mieszkańcami, ani z samorządem. Nie wzywał też samorządu do dokonania zmian nazw - mówi radny PO Tomasz Kacprzak.

W najbliższą sobotę wchodzi w życie przepis ustawy ograniczający kompetencje samorządu dotyczący zmieniania nazw zdekomunizowanych. Po 6 stycznia zmiany będą wymagały zgody wojewody i IPN.

- Stąd nasz pośpiech, by przyjąć uchwałę zmieniającą nazwę pl. L. Kaczyńskiego na pl. Zwycięstwa w ramach obowiązującego jeszcze prawa. Mamy nadzieję, że wojewoda nie zaneguje polskiego prawodawstwa – dodaje radny Mateusz Walasek.

Dlatego też na wniosek radnych klubów PO i SLD na najbliższy piątek, 5 stycznia, na godz. 9 zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Łodzi.

– Sesja jest nadzwyczajna, bo i sytuacja jest nadzwyczajna – argumentują radni wnioskodawcy.

Chodzi o zmianę nazwy pl. Lecha Kaczyńskiego na pl. Zwycięstwa. W uzasadnieniu projektu uchwały zapisano uczczenie zwycięskiej wojny polsko-bolszewickej, która miała miejsce w 1920 r.

– Jest to istotne w dziejach narodu polskiego wydarzenie historyczne i mamy nadzieję, że również radni PiS przychylą się do naszego wniosku – mówiła podczas konferencji prasowej Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprzewodnicząca klubu radnych SLD. 

- Mamy do czynienia z manipulowanie prawem na poziomie krajowym i naruszeniem podstaw funkcjonowania samorządu terytorialnego w tym również naszego miasta - dodaje radny Sylwester Pawłowski, szef klubu radnych SLD.

Porządek obrad piątkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej wypełni wyłącznie jeden punkt dotyczący nazwy placu.

Tymczasem radna PiS Marta Grzeszczyk uważa tezy przedstawione przez radnych PO i SLD za zaskakujące.

- To co zaproponowano, to zagwozdka intelektualna, bo ogłasza się konsultacje społeczne, które maja potrwać 14 dni, a jednocześnie jest już gotowy projekt uchwały, który wskazuje jak łodzianie zagłosują. Nie wiemy o co chodzi wnioskodawcom - mówiła radna PiS po konferencji radnych PO i SLD.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.