PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego w rękach wojewodów? Małopolscy radni przeciwni

  • MN    29 sierpnia 2016 - 13:40
Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego w rękach wojewodów? Małopolscy radni przeciwni
Planowane zmiany w Wojewódzkich Radach Dialogu Społecznego wzbudziły żywą dyskusję wśród radnych. (fot. malopolska.pl)

• Radni sejmiku małopolskiego podczas sesji w poniedziałek (29 sierpnia) przyjęli rezolucję w sprawie planów rządu dotyczących Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego.
• Według planów rządu, organizacja i finansowanie prac WRDS-ów zostaną przeniesione z urzędów marszałkowskich w gestię wojewodów.
• Taki pomysł mocno skrytykował podczas sesji Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.
Planowane przeniesienie kompetencji w zakresie tworzenia i organizowania prac wojewódzkich rad dialogu społecznego (WRDS) z marszałków województw na wojewodów wywołało żywą dyskusję podczas pierwszej po wakacjach sesji sejmiku małopolskiego. Radni w przyjętej rezolucji sprzeciwili się takiemu działaniu.

- Wojewódzka rada dialogu społecznego w Małopolsce działa od początku tego roku. Funkcjonuje bardzo dobrze w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, która działała przy wojewodzie – mówił podczas sesji marszałek Jacek Krupa. Jak dodał, rada nie jest organem politycznym. W jej ramach współpracują ze sobą przedstawiciele wielu grup: biznesu, władz samorządowych i rządowych oraz związki zawodowe. Zdaniem marszałka, małopolska rada nie ma problemów finansowych, a taki argument podnoszą ustawodawcy, którzy chcą przenieść rady w zarząd wojewodów.

W przyjętej przez sejmik rezolucji czytamy: „Planowane ponowne przeniesienie kompetencji w zakresie organizowania dialogu społecznego, które proponuje się po zaledwie 8-miesięcznym faktycznym funkcjonowaniu WRDS-ów (większość rozpoczęła prace w grudniu 2015 r.), wprowadzi niepotrzebny chaos, zaprzepaści dotychczasowy dorobek merytoryczny i organizacyjny WRDS-ów oraz spowodować może kilkumiesięczny paraliż dialogu społecznego na poziomie regionalnym. Zmianę proponuje się pomimo, iż nie upłynął przewidziany przez ustawodawcę 24-miesięczny okres, po którym zaplanowano ocenę funkcjonowania przepisów ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego”.

Przypomnijmy, że o planach nowelizacji przyjętej przed rokiem ustawy poinformowali 25 lipca w Bielsku-Białej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz szef Solidarności, a zarazem przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, Piotr Duda.

Ustawa trafi do parlamentu jako projekt rządowy i powinna zostać przyjęta przez sejm we wrześniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.