PARTNER PORTALU
 • BGK

Województwo środkowopomorskie: Przedsiębiorcy za. "To szansa na rozwój biznesu"

 • PAP/AT    1 lutego 2016 - 19:05
Województwo środkowopomorskie: Przedsiębiorcy za. "To szansa na rozwój biznesu"
64 proc. respondentów ankiety uważa, że powinno powstać Środkowopomorskie (fot.wikipedia.org/Aotearoa)

• Większość przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej w Koszalinie opowiedziało się za utworzeniem województwa środkowopomorskiego.
• Zdaniem przedsiębiorców nowe województwo to szansa na rozwój biznesu i lepsze kontakty z administracją państwową.
• Wyniki ankiety zostaną przekazane rządzącym.
Badanie zlecone przez Izbę Gospodarczą w Koszalinie przeprowadzono w dniach od 12 do 29 stycznia 2016 r.

Ankiety zostały rozesłane do wszystkich członków Izby - 168 firm; odpowiedzi udzieliło 106 osób. Badani przedsiębiorcy pochodzą z Koszalina, a także innych miast zlokalizowanych przede wszystkim na terenie dawnego woj. koszalińskiego.

Czytaj też: Ewa Kopacz: Województwo środkowopomorskie byłoby bardzo ubogie

64 proc. respondentów ankiety uważa, że powinno powstać Środkowopomorskie. Wśród argumentów przemawiających na korzyść powstania nowego województwa wymieniali m.in. większe szanse dofinansowania z budżetu państwa, jak również z funduszy unijnych; poprawę w funkcjonowaniu miasta oraz łatwiejszy i szybszy kontakt z organami administracji państwowej. Koszalin będąc miastem wojewódzkim miałby większy prestiż, a cały region miałby większe szanse na rozwój - twierdzili respondenci.

15 proc. ankietowanych, którzy opowiedzieli się przeciwko utworzeniu nowego województwa, swoją opinię uzasadnili m.in. kosztami związanymi z rozbudowaną administracją. Zwracali uwagę, że nie jest problemem status Koszalina, lecz zły stan dróg i kiepska komunikacja tego miasta z pozostałymi regionami Polski, co przyczynia się np. do mniejszej liczby inwestycji.

Czytaj też; Marszałek Struk o woj. środkowopomorskim: "Nie widzę racjonalnego powodu"

21 proc. respondentów nie ma zdania na temat powołania nowego województwa.

Prezes Izby Roman Biłas powiedział, że wyniki ankiety zostaną przekazane rządzącym. "Chcemy, by przedstawili nam analizę szans i zagrożeń, jakie mogą wynikać z nowego podziału administracyjnego" - dodał. Podkreślił, że 92 proc. pytanych chce poznać informację o wadach, zaletach, szansach i zagrożeniach powstania woj. środkowopomorskiego. Przyznał, że wynik ankiety nie zaskoczył go. Pod inicjatywą utworzenia województwa podpisało się blisko 140 tys. ludzi - przypomniał.

"Wiele osób uważa, że powołanie środkowopomorskiego to sprawa polityczna, a nie gospodarcza. My, jako przedsiębiorcy, nie patrzymy politycznie. Chcemy rozmawiać o tym, co może być dobre dla biznesu w regionie" - zaznaczył Biłas.

W grudniu ub.r. sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński powiedział w Sejmie, że nie ma obecnie gotowego planu zmian w podziale administracyjnym Polski. Jak dodał, możliwe są natomiast "pewne korekty w ramach obowiązującego obecnie podziału terytorialnego państwa".

Politycy PiS mówili w kampanii parlamentarnej, że mogą zostać utworzone dodatkowe województwa: warszawskie i środkowopomorskie. Premier Beata Szydło pod koniec listopada powiedziała: "Jeśli chodzi o zmiany administracyjne w kraju, to nie ma w tej chwili takich prac rozpoczętych przez rząd i nie planujemy, by takie prace w najbliższych miesiącach były rozpoczęte".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • Chełmianin N, 2016-02-03 15:14:40

  Do Czekaj!: DRAKI! Ładny wierszyk napisałeś bo takie widzenie ujrzałeś. Żyrandole ludek wykiwali, a nowi za pijar się zabrali, zaś co dalej, to nikt nie wie i póki co, to uwierz w siebie. Każdy ma jakieś marzenie, a ja wolę mądre rządzenie, niż sukienkowe ujarzmienie. Demokracja u nas ...taka jest, ze każdy ludka tumani fest. Morał: PO i PiS, to AWS-ki, i każdy wie, że to rozrabiaki, a ludzik patrzy na ich draki.  rozwiń
 • Czekaj!, 2016-02-03 10:26:56

  Do Chełmianin N: Wolę czarne ja spódnice Nad kalmary, ośmiornice Wolę w Polsce nas Polaków Niźli w Anglii na zmywaku Wolę gdy spadają maski Wolę USA nie ssać laski Wolę też repatriantów Niż fałszywych "emigrantów" Wolę od tych wszystkich afer By się bał, nie śmiał, półświatek Wo...lę także by kultura Bezwstydnością mnie nie kłuła Więcej takich nas - co wolą Nie dać władzy "żyrandolom".  rozwiń
 • Chełmianin N, 2016-02-02 12:37:03

  CZEKA! Mądry wódz 49 woj. nie przywróci, a to, co zamierza Polaków smuci, że za 4 lat, oszukany ich wyrzuci i sukienkowym również się ukróci! Jeszcze sto dni radości nie minęło i już wskazali, co będzie się działo, że prawa i rzetelności będzie mało, i wybiórczo o lud będzie się dbało! &g...t;>>>>>>>>> Morał: sprawiedliwość uzmysławiali, prawo naprawiali i ludki takim zaufali. Czasu ciut upłynęło i cacanki ucięło, a lud czeka kiedy będą cenić człeka.  rozwiń