PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójt, jako burmistrz, czuje się pewniej. Bo od prawa do lewa wszyscy psują samorządność

  • Piotr Toborek    13 stycznia 2017 - 07:04
Wójt, jako burmistrz, czuje się pewniej. Bo od prawa do lewa wszyscy psują samorządność
W Rejowcu stoi oczywiście pomnik Mikołaja Reja (fot.rejowiec.pl)

• Miasto Rejowiec założył w 1547 roku Mikołaj Rej. W 1870 r. Rejowiec stracił prawa miejskie. Odzyskał je 1 stycznia 2017 roku.
• Pracowaliśmy na to wiele lat – mówi w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Tadeusz Górski, od paru dni burmistrz, a od 2002 r. wójt gminy Rejowiec w województwie lubelskim.
Jak się pan czuje jako burmistrz?

Tadeusz Górski burmistrz Rejowca: - Na pewno jestem człowiekiem usatysfakcjonowanym. Ale to przecież nie przyszło nagle, to był proces zapoczątkowany w 2006r., gdy wspólnie z gminą Nagłowice obchodziliśmy 500 rocznicę urodzin Mikołaja Reja.

Dla nas to powrót do prawa miejskich, bo w 1547 roku Zygmunt Stary dał akt Mikołajowi Rejowi na ulokowanie miasta Rejowiec na dobrach Kobyleńskich, w Ziemi Ruskiej, w powiecie Chełmskim. To o czymś świadczy i do czegoś nas obligowało. Cieszę się, że to za mojej kadencji udało się odzyskać prawa miejskie.

Rejowiec to małe miasto, liczy 2145 mieszkańców, ale najwięcej z tych miasteczek, które w tym roku zyskały prawa miejskie. Ale argumentem za tym, by odzyskać prawa miejskie, była właśnie nasza historia, której ślady do dzisiaj się zachowały. Mamy choćby, dzięki marszałkowi województwa i uchwale sejmiku, piękny pałac, który ufundował Wiktorian Zaleski w 1782 roku, a potocznie nazywany jest pałacem Ossolińskich.

Oczywiście, nie traktujemy tego tak, że zrobiliśmy swoje i to koniec, wręcz przeciwnie wszystko dopiero przed nami.

Czytaj też: Miasto może więcej. Co dziś dają prawa miejskie?

Mieszkańcy też się cieszą?

- Nigdy nie jest tak, żeby wszyscy byli zadowoleni. Do dzisiaj są tacy, którzy powtarzają, że to nam niepotrzebne, że tylko poniesiemy koszty, wzrosną podatki i nic nie pomaga tłumaczenie, że możemy tylko zyskać, nie stracić.

Dlatego mówię o wieloletniej pracy, bo musieliśmy przekonywać i tłumaczyć mieszkańcom, po co nam prawa miejskie. Można powiedzieć, że się udało, bo w referendum 84 procent wypowiedziało się za tym, abyśmy znów stali się miastem.

A wspomniane koszty i podatki nie wzrosną?

- Koszty funkcjonowania samorządu się nie zmieniają. My staliśmy się bowiem urzędem miasta i gminy, ja jestem burmistrzem miasta i gminy, więc nie tworzymy żadnych nowych stanowisk, nie będzie więcej urzędników.

Podatków nie podnosimy od czterech lat i nie mamy takich planów także teraz. Jeśli ustawowo nas ktoś do czegoś nie zmusi, to mimo tej skromności środków, nie musimy się ratować podwyżkami.

Jaki macie budżet?

- Nie jest tak źle, bo trzeba pamiętać, że to jest miejsce, które było jedną z ofiar przemian społeczno-gospodarczych. Tu jako pierwsza w kraju została zamknięta cukrownia Rejowiec, tu padły zakłady drzewne, zakład transportu leśnego, mamy tu wydawałby się perełkę – szeroki tor, ale niestety nikomu to nie jest potrzebne i pomału niszczeje. Z cukrowni nie ma już nawet fundamentów.

Mimo wszystko budżet na 2017 r. to ponad 28 mln złotych, ponad 8 mln przeznaczamy na inwestycje i w kolejny rok wchodzimy z nadwyżką operacyjną 2,4 mln zł. Nie ma więc na szczęście potrzeby, żebyśmy drenowali kieszenią mieszkańców.

Stając się miastem, zyskujecie, ale też pewnie tracicie, choćby dostęp do środków dla terenów wiejskich

- Jesteśmy gminą miejsko-wiejską i to ma tę dobrą stronę, że jako miasto Rejowiec możemy starać się o fundusze dla miast, a tereny gminy – 23 sołectwa - nadal mogą skorzystać z środków dla wsi czy dla rolnictwa. Będziemy to chcieli wykorzystać.×
KOMENTARZE (2)

  • Dobrarada, 2017-01-13 09:56:53

    Szanowny Panie Burmistrzu, nie ma w pojęciu w obiegu prawnym -urząd miasta i gminy. Zarówno miasto jak i gminy są pod względem prawa tą samą gminną jednostką samorządową(poza miastami na prawach powiatu). Jeśli chcecie nazwać urząd wg składowych gminy to powinien się nazywać URZĄD MIASTA I WSI. Po d...rugie wielu sobie myśli, że przekształcenie małego grajdołka w MIASTO pozwoli uniknąć restrukturyzacji w postaci likwidacji gminy. W Holandii w jedn dzień zniknęło w 2008 roku ponad połowa małych jako racjonalne posunięcie dla zwiekszenia efektywności gmin dla mieszkańców. Tam gminy w odróznieniu od polskich zajmują sie głuównie usługami dla mieszkańców jak mieszkalnictwo, pomoc rodzinna, opieka nad małym dzieckiem , złbami, przedszkolami i szkołami, opieką nad starszymi. Dla rejowca rada jest prosta - stwozenie z oklicznych gmine odpowiedni organizm samorzadowy. W Polsce do nastepnych wyborów należy uwtorzyć 418 gmin wiejkich zamiast 1563 i 140 miasteczek miasteczunek oraz 616 gmin miejsko-wiejskich. Oszczędności na poziome 12,5 mld zł rocznie oraz dobrze wykorzystanie fundusze na iwestycje.  rozwiń
  • jancz, 2017-01-13 08:23:01

    Wszyscy wokół psują samorządność tylko nie samorządowcy? Kolejna wspaniała kasta? Gratuluję tego dobrego samopoczucia. I ślepoty na jedno oko. Gdzie ten gościu żyje?