PARTNER PORTALU
  • BGK

Woźniak: Miasta województwa wielkopolskiego dobrze wykorzystały promocyjnie 2016 r.

  • PAP/AT    23 grudnia 2016 - 09:18
Woźniak: Miasta województwa wielkopolskiego dobrze wykorzystały promocyjnie 2016 r.
Miasta, muzea i miejsca związane z obchodzonym w tym roku jubileuszem odnotowały rekordową frekwencję - powiedział marszałek województwa wielkopolskiego (Marek Woźniak, fot.facebook.com)

• Wielkopolska dobrze wykorzystała promocyjnie mijający rok 1050-lecia chrztu Polski – uważa marszałek województwa Marek Woźniak.
• Jego zdaniem, udało się przypomnieć i utrwalić w społecznej świadomości związek regionu z początkami naszej państwowości.
Miasta, muzea i miejsca związane z obchodzonym w tym roku jubileuszem odnotowały rekordową frekwencję. W kolejnych latach trwać będzie rozbudowa i unowocześnianie jednej z najważniejszych tras turystycznych obejmujących Wielkopolskę - Szlaku Piastowskiego.

Na większe niż zwykle zainteresowanie turystów w 2016 roku wskazują też włodarze obu miast - gospodarzy głównych jubileuszowych uroczystości: Gniezna i Poznania.

Trzydniowe, centralne obchody rocznicy chrztu Polski miały miejsce w kwietniu w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych i kościelnych. W Poznaniu odbyło się historyczne, pierwsze poza Warszawą posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. W uroczystościach brał udział legat papieski, kard. Pietro Parolin.

W opinii marszałka Marka Woźniaka, rocznicowe obchody w znaczący sposób zwiększyły społeczną świadomość odnośnie Wielkopolski jako miejsca chrztu Mieszka I w 966 roku. "Dotąd wiele osób, pytanych o kolebkę polskiej państwowości, w pierwszym odruchu wskazywało raczej Kraków. To, że w kwietniu, w naszym regionie miały miejsce kościelno-państwowe obchody, było istotnym podkreśleniem wagi zdarzeń z Gniezna i Poznania sprzed ponad tysiąca lat" - powiedział.

Woźniak wskazał, że jednym z ważnych efektów rocznicy 1050-lecia chrztu i medialnych doniesień na temat historycznego znaczenia i walorów Poznania, Gniezna czy Ostrowa Lednickiego, był istotny wzrost liczby turystów w Wielkopolsce. "Znalazła się spora grupa osób, która zdecydowała się poszukać tych ważnych dla naszego kraju miejsc; zechciała odwiedzić Wielkopolskę, dowiedzieć się czegoś więcej. Tylko tak jesteśmy w stanie wytłumaczyć wzrost zainteresowania Szlakiem Piastowskim, wraz z muzeami czy obiektami sakralnymi, znajdującymi się na jego trasie" - powiedział.

Na trasie szlaku są m.in. Poznań, Gniezno, czy Ostrów Lednicki ze znajdującymi się tam śladami początków polskiej państwowości, ale także zabytki kultury materialnej z Kalisza, Giecza, Grzybowa czy Trzemeszna.

Woźniak podkreślił, że rekordowe zainteresowanie odnotowały w tym roku zarówno Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, jak i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Podczas gdy w 2014 roku przez 10 pierwszych miesięcy Lednicę odwiedziło ok. 130 tys. osób, w tym roku było to ponad 213 tys. osób.

"Mam nadzieję, że frekwencyjny sukces 2016 roku będzie początkiem stałego, coraz większego zainteresowania Wielkopolską - dzięki coraz lepszej infrastrukturze turystycznej i coraz ciekawszym, multimedialnym, przygotowanym z myślą o współczesnym odbiorcy ekspozycjom" - powiedział.

Podał, że dzięki przypadającemu w 2016 roku jubileuszowi udało się w ostatnim czasie zweryfikować, dofinansować i udoskonalić atrakcje turystyczne, znajdujące się na Szlaku Piastowskim. Rocznica była też dobrą okazją do finansowego wsparcia znajdujących się na szlaku placówek muzealnych i zabytkowych obiektów religijnych.

"Chcemy teraz, żeby najważniejsze elementy tej trasy zyskały odpowiednią infrastrukturę transportową, hotelową i gastronomiczną. W Wielkopolsce rośnie liczba turystów indywidualnych - trzeba im jak najbardziej ułatwić i uprzyjemnić poznawanie regionu. Przełoży się to na wydłużenie ich pobytu u nas" - powiedział.

W opinii Woźniaka, w ciągu najbliższej dekady Szlak Piastowski ma szansę stać się jeszcze atrakcyjniejszym, nowoczesnym produktem turystycznym, związanym z początkami państwa polskiego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.