PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław, ESK 2016: Ruszył program "Kultura małych i średnich miast"

  • PAP/AT    16 lutego 2016 - 20:15
Wrocław, ESK 2016: Ruszył program "Kultura małych i średnich miast"
Celem programu jest rozszerzenie obchodów Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016 na cały region (fot.wroclaw2016.pl)

Etnologiczne badania prywatnych muzeów działających na Dolnym Śląsku, promowanie lokalnych imprez kulturalnych oraz rewitalizacja poprzez kulturę - to niektóre punkty programu "Kultura małych i średnich miast", który jest realizowany w ramach Wrocław ESK 2016.
Jak powiedział na konferencji prasowej we wtorek (16 lutego) koordynator współpracy Wrocław ESK 2016 z regionem Dolnego Śląska Marek Sztark, celem programu jest rozszerzenie obchodów Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016 na cały region.

"Chcemy, by to co dzieje się we Wrocławiu promieniowało na region. Jednak równie ważne jest pokazanie, że cały Dolny Śląsk ma w ramach swego wyjątkowego dorobku kulturalnego do pokazania również wiele ciekawych rzeczy" - powiedział Sztark.

Dodał, że zaplanowano wiele wydarzeń, w które zaangażowane są różne podmioty m.in. gminne ośrodki kultury, fundacje, Stowarzyszenie Dyrektorów Samorządowych Instytucji Kultury czy Wędrujące Forum Kultury Dolnego Śląska.

Czytaj też: Wrocław, Europejska Stolica Kultury: Jo Nesbo przyjedzie 23 kwietnia do Wrocławia

Sztark podkreślił, że efektem lokalnych działań będzie zorganizowanie w listopadzie 2016 r. konferencji podsumowującej wszystkie wydarzenia w regionie. "W jej ramach przygotujemy również wydawnictwo opisujące wydarzenia i potrzeby związane z lokalną kulturą w regionie" - mówił koordynator.

Jednym z zadań zdefiniowanych w programie "Kultura małych i średnich miast" jest opisanie prywatnych i rodzinnych instytucji kultury w regionie, w tym m.in. prywatnych muzeów.

Projekt zrealizuje fundacja "Ari Ari", która ma zamiar dotrzeć do trzydziestu z prawie 150 takich prywatnych muzeów na Dolnym Śląsku.

"Prywatne muzea to obszar nienazwany, wręcz działający poza prawem w polskich realiach. Tymczasem to bardzo istotna część aktywności kulturalnej, która jest twórcza i doniosła. Chcemy to pokazać, skatalogować poprzez etnologiczne badania" - mówił Longin Graczyk, prezes fundacji "Ari Ari".

Kolejnym projektem będzie włączenie i wykorzystanie kultury w procesie rewitalizacji obszarów zdegradowanych. "Chodzi nam o to, by w ramach ustawy o rewitalizacji, która przewiduje na ten cel wydanie ponad 25 mld złotych w Polsce, zadbano nie tylko o odnowienie tynków w budynkach, ale by aktywnie uczestniczyły w niej też instytucje kultury" - mówił Marek Sztark.

Od 17 stycznia Wrocław objął tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i przez cały 2016 r. dzieli go wraz z hiszpańskim San Sebastian, stolicą regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej.

W programie artystycznym ESK we Wrocławiu znalazło się ponad tysiąc wydarzeń artystycznych, które opracowali kuratorzy zajmujący się poszczególnymi obszarami sztuki: architekturą, filmem, literaturą, muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem, performance oraz operą.

Wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych znalazły się m.in. wręczenie Europejskich Nagród Filmowych oraz międzynarodowy festiwal teatralny Olimpiada Teatralna. W 2016 r. Wrocław będzie też Światową Stolicą Książki UNESCO.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się 13 maja 1985 r. podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od 2005 r. Europejską Stolicą Kultury są co roku dwa miasta, jedno ze "starej Unii", drugie - z państw nowo przyjętych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.