PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław, Europejska Stolica Kultury: 15 stycznia wielkie otwarcie

  • pt    12 stycznia 2016 - 08:50
Wrocław, Europejska Stolica Kultury: 15 stycznia wielkie otwarcie
Wrocław przez rok będzie Europejską Stolicą Kultury - fot. Janusz Krzeszowski/www.wroclaw.pl

• Trzy dni Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury (15-17 stycznia).
• Setka wydarzeń kulturalnych.
• Pochód „Przebudzenie” przejdzie ulicami miasta.
We Wrocławiu trwają ostatnie przygotowania do inauguracji Europejskiej Stolicy Kultury.

W niedzielnym finale trzydniowej inauguracji dziesiątki tysięcy osób wezmą udział w „Przebudzeniu” – jednym z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych pochodów w historii miasta.

– Wrocławianie będą mogli połączyć się we wspólnym przemarszu i uczestniczyć w artystycznej opowieści o historii miasta i jego mieszkańców – mówi Chris Baldwin, twórca „Przebudzenia”.

Ceremonia Otwarcia „Przebudzenie” rozpocznie się o godz. 16. Pochody Duchów (Innowacji, Odbudowy, Powodzi i Wielu Wyznań) wyruszą równocześnie z czterech miejsc: z zajezdni tramwajowej „Dąbie”, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni „Popowice” i z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego.

Na trasach rozdawane będą peleryny w kolorze danego pochodu tak, by każdy mógł stać się jego częścią.

Organizatorzy zachęcają, aby na pochody zabrać ze sobą dzwoneczki. – Idąc, będziemy razem budzić Europę. Dołączcie do nas w niedzielę. Chcemy, żeby nas było więcej, żebyśmy aktywniej i częściej brali udział w przedsięwzięciach kulturalnych – zachęca Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK Wrocław 2016.

Kiedy około godz. 18.30 pochody spotkają się w Rynku, nastąpi spektakularny finał z udziałem wielotysięcznej publiczności. Podobnie jak podczas imprezy sylwestrowej, część Rynku zostanie wygrodzona.

Weekend Otwarcia, którego najważniejszym elementem będzie „Przebudzenie”, rozpocznie się w piątek. W czasie 3 dni zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych. Najważniejsze z nich to wystawa prac legendarnego hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy i ekspozycja „Made in Europe”.

ESK zaprasza także na trzydniowy projekt „Mercouri/Xenakis” obejmujący wystawę, koncerty i spektakl poświęcony twórczości Iannisa Xenakisa – greckiego architekta i kompozytora oraz Melinie Mercouri – greckiej aktorki, minister kultury i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury.

W sobotę (16 stycznia) Europejska Stolica Kultury zaprosi do „Muzeum Marzeń”. We wrocławskim Muzeum Narodowym reżyser Jacqueline Kornmüller wraz z gwiazdami literatury i teatru oraz tancerzami pokaże dziewięć kameralnych przedstawień inspirowanych dziełami sztuki.

Podczas niedzielnych pochodów, między 16 a 18.30, kierowcy muszą liczyć się z tymczasowymi utrudnieniami na trasach przejścia przemarszu. Zmieni się także rozkład jazdy tramwajów i autobusów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.