PARTNER PORTALU
 • BGK

Wrocław jako Europejska Stolica Kultury: Mieszkańcy oceniają efekty

 • PAP/MN    20 grudnia 2016 - 14:40
Wrocław jako Europejska Stolica Kultury: Mieszkańcy oceniają efekty
Widowisko "Niebo" zaplanowano na Weekend Zamknięcia ESK we Wrocławiu. (fot. Tomasz Walków/UM Wrocław)

• Dwie trzecie ankietowanych uważa, że Wrocław dobrze lub bardzo dobrze pełnił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
• Obszerne badania dotyczące społecznego odbioru wydarzeń związanych z ESK od roku są prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.
• Jednym z celów ESK było zwiększenie uczestnictwa wrocławian w życiu kulturalnym miasta.
We wtorek zaprezentowano pierwsze wyniki projektu badawczego zatytułowanego "Społeczne konteksty kultury. Ewaluacja wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016". Jednym z celów badań prowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego jest próba odpowiedzi na pytanie o społeczne efekty sprawowania przez Wrocław tytułu ESK.

Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu Jacek Sutryk podkreślił podczas konferencji prasowej, że badania pomogą ocenić, w jakim stopniu udało się zrealizować cele, które Wrocław postawił sobie aplikując o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jednym z nich było zwiększenie uczestnictwa wrocławian w życiu kulturalnym miasta.

"Badania posłużą także do określenia tego, jak będzie wyglądała polityka kulturalna miasta w przyszłości" - mówił Sutryk.

Badania były prowadzone trzema metodami: przy pomocy ankiety internetowej, wywiadów telefonicznych oraz wywiadów grupowy z udziałem mieszkańców Wrocławia. Analizy był prowadzone przede wszystkim w oparciu o opinie dotyczące ośmiu wątków z programu artystycznego ESK. Były to: wielkie wydarzenia 12 weekendów specjalnych, projekty Miasto Przyszłości, Mikrogranty, Bibliopolis oraz Wejścia od podwórza, Olimpiada Teatralna, AiR-Wro i Koalicja Miast.

Czytaj też: Delegacje z ponad 40 miast zjadą się do Łodzi

Według przeprowadzonych ankiet ocena poszczególnych wydarzeń wahała się od 3,3 do 6,5 punktów w siedmiostopniowej skali, gdzie jeden to ocena "bardzo zła", zaś siedem "bardzo dobra". Najgorzej został przez wrocławian oceniony spektakl "Przebudzenie", pokazany podczas ceremonii otwarcia ESK. Oceny późniejszych wydarzeń były już lepsze, a najlepsze recenzje zebrał koncert Dawida Gilmoura, który odbył się w czerwcu.

Dwie trzecie ankietowanych oceniło, że Wrocław dobrze i bardzo dobrze pełnił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Respondentom zadano m.in. pytanie, które z określeń najtrafniej opisuje Europejska Stolice Kultury. Z podanych sentencji ponad 50 proc. respondentów zaznaczyło: "Impuls do rozwoju kulturalnego i edukacji do kultury", na przeciwległym biegunie znalazła się sentencja: "Impreza dla bogatych", którą zaznaczyło ponad 5 proc. respondentów.

Pełne wyniki badań zostaną podane w czerwcu 2017 r.

Podczas ceremonii zamknięcia ESK, która odbyła się w sobotę podano, że w 2016 r. we Wrocławiu zorganizowano ponad 2 tys. wydarzeń artystycznych ze wszystkich dziedzin sztuki. Według szacunkowych danych wzięło w nich udział około 5,2 mln ludzi. Dutkiewicz w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że udało się osiągnąć wzrost uczestnictwa wrocławian w kulturze, a w 2016 r., według szacunków, stolicę Dolnego Śląska odwiedziło ponad 5 mln turystów. To o dwa miliony więcej niż w 2015 r.

Czytaj też: Szczyt klimatyczny COP24 nie w Gdańsku, a na Śląsku?

Wrocław pełni tytuł ESK 2016 wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej). W 2017 r. tytuł ten będą pełnić duńskie Aarhus oraz cypryjski Pafos.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • naukowiec , 2016-12-21 23:55:27

  Bardzo przepraszam, ale naukowcy z UWr, a nie z UW. Na UW też prowadzone były badania na ten temat (w różnych zespołach, słyszałam o trzech) i przynajmniej w moim ESK wcale nie okazało się takie wspaniałe. Wyszło, że inicjatorzy to bardzo hermetyczne środowisko bez wspierania inicjatyw oddolnych, że... wydarzenia skupione są wyłącznie w centrum, czy że ESK bardzo słabo (praktycznie wcale) zaktywizowało mieszkańców.  rozwiń
 • WRO, 2016-12-21 15:59:18

  Widzę, że opinie nie najlepsze. Ja chciałbym wiedzieć ile kosztowało całe to kulturalne świętowanie; coś mi się zdaje, że za dużo.
 • glaertes1, 2016-12-21 10:36:36

  To są statystyczne pierdy wyprodukowane za kasę miasta! Nie było 5 mln turystów!!!! Porównajcie wypowiedź Eugeniusz Forestera dla Rzepy:W 2015 roku Wrocław odwiedziło milion turystów. W tym roku będzie ich przynajmniej dwa razy tyle, bo liczba turystów tylko w I kwartale 2016 sięgnęła 740 tysięcy. A... w 2017? —Zrobimy wszystko, żeby opinia o Wrocławiu, że jest to miasto, do którego warto przyjechać utrwaliła się — zapewnia Arkadiusz Forester. Kłamać trzeba umieć!!!  rozwiń