PARTNER PORTALU
 • BGK

Wrocław przebije Kraków? Dutkiewicz: Europejska Stolica Kultury pozwoli na skok rozwojowy

 • Piotr Toborek    15 stycznia 2016 - 00:01
Wrocław przebije Kraków? Dutkiewicz: Europejska Stolica Kultury pozwoli na skok rozwojowy
Rafał Dutkiewicz uważa, że ESK to najważniejsze wydarzenie w powojennej hitorii Wrocławia - fot.:wroclaw.pl

- To jest wydarzenia absolutnie wyjątkowe, jeśli chodzi o ilość informacji na temat Wrocławia. Myśmy mieli już coś takiego w związku z Euro 2012 roku, ale to co w tej chwili widać w mediach zagranicznych już przerosło mistrzostwa. W samych Niemczech ukazało się kilkaset publikacji medialnych dotyczących Wrocławia - mówi o rozpoczynającym się właśnie projekcie "Europejska Stolica Kultury" prezydent Rafał Dutkiewicz.
Kiedy organizował pan w latach 80-tych Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej to zapewne nie marzył o tym, że w Polsce, we Wrocławiu, możemy mieć Europejską Stolicę Kultury. Kiedy się pojawiła taka myśl, że to w ogóle realne, że możemy o to powalczyć?

Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia: - Moje zainteresowanie Europejskimi Stolicami Kultury zaczęło się gdzieś w latach 2005-2006, a wygraliśmy konkurs w 2011. Oczywiście najbardziej istotnym elementem było tu nasze wejście do Unii Europejskiej.

Wtedy poszerzyła się nasza wyobraźnia, zaczęliśmy myśleć o projektach większej skali – swoją drogą, to jedna z większych korzyści jaką wynosimy z członkostwa w Unii.

A Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej to były duże wydarzenia, bo one gromadziły jednorazowo, w 70 kościołach, po kilkadziesiąt tysięcy osób, ale oczywiście to nieporównywalne ze skalą ESK.

Powiedział pan niedawno, że ESK to najważniejsze wydarzenie w powojennej historii Wrocławia – tak trzeba na to patrzeć?

- Tak, bo to wydarzenie o charakterze całorocznym, które sprawia, że będziemy się rozwijać skokowo, na przykład każdego roku we Wrocławiu mamy 3 mln turystów, ale w 2016 spodziewamy się, że będzie ich nawet dwa razy więcej.

To jest wydarzenie absolutnie wyjątkowe jeśli chodzi o ilość informacji na temat Wrocławia. Myśmy mieli już coś takiego w związku z Euro 2012 roku, ale to co w tej chwili widać w mediach zagranicznych już przerosło mistrzostwa. W samych Niemczech ukazało się kilkaset publikacji medialnych dotyczących Wrocławia.

Skala tego, co się dzieje wokół Wrocławia jest ogromna. Druga sprawa to przyrost materialny jaki widać w naszym mieście. Wyliczę tylko kilka nowych instytucji, które się pojawiły, bądź pojawią: Narodowe Forum Muzyki, wyremontowany Teatr Capitol, wyremontowany Bar Barbara, który stał się przestrzenią artystyczną, pasaż oddany artystom przy ul. Ruskiej, w przyszłości muzeum Pana Tadeusza, muzeum Teatru, Centrum Zajezdnia, kilka zupełnie nowych domów kultury, a pewnie o paru jeszcze rzeczach zapomniałem.

Jak ten rok może, powinien się przełożyć na podniesienie poziomu życia przeciętnego wrocławianina, także takiego, który na co dzień na kulturę nie ma czasu, albo pieniędzy?

- Jest wyliczenie, które zrobił dla nas Ernst & Young, które pokazuje, że z punktu widzenia ogólnego obrotu finansowego to jest dochodowa impreza, opłacalna zarówno dla Skarbu Państwa jak i dla Wrocławia.

Choćby sam podatek VAT związany z rosnącym ruchem turystycznym przyniesie duże wpływy. Także w tzw. rachunku ciągnionym, zdaniem E&Y, jest to przedsięwzięcie, które zwraca się stosunkowo szybko. To jest działanie, które będzie przynosić profity przez lata.

Jeśli mówimy o pieniądzach, to ile ESK kosztuje i kto za to płaci?

- Szacujemy, że inwestycje infrastrukturalne związane z projektem to ok. 300 mln EUR, wydatki na przedsięwzięcia w trakcie roku 2016 to ok. 50 mln EUR. Źródła finansowanie są trzy.

Jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne to 30 proc. stanowią fundusze unijne, resztę samorządowe, natomiast w przypadku wydatków miękkich, szczęśliwie mam sporą dotację rządową.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • ekolog, 2016-01-15 21:09:43

  Może Wrocław zainstalował by turbiny wodne na jazzach Rędzińskim i Opatkowickim? Mogły by pokryć zapotrzebowania na prąd w ok 30%.
 • fsf, 2016-01-15 17:12:44

  Do Jędrzej z Wałbrzycha: To jest ostatnia kadencja króla gabinetu. Dla niego dobrze, że ma ESK, zostanie zapamiętany. Niestety ludzie są wkurzeni.
 • Jędrzej z Wałbrzycha, 2016-01-15 13:33:04

  Do Rysiek z Wrocławia: Chyba poprawili, swoją drogą dobra rozmowa - cały czas jednak się zastanawiam o co chodzi z tym Dutkiewiczem. Niby zawsze mu zarzucali, że tylko goni króliczka. Raz dogonił i tego mu nikt nie zabierze. Niezależnie od tramwajów i Schetynn.