PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław-Reykjavik: Szeroka współpraca stolicy Dolnego Śląska z Islandczykami

  • MN    7 kwietnia 2017 - 15:30
Wrocław-Reykjavik: Szeroka współpraca stolicy Dolnego Śląska z Islandczykami
Przy podpisywaniu umowy o współpracy między Wrocławiem a Reykjavikiem nie zabrakło toastu i tortu. (fot. UM Wrocław)

Wrocław podpisał umowę o współpracy ze stolicą Islandii.
• Wrocław będzie ściśle współpracował ze stolicą Islandii – Reykjavikiem.

• Współpraca będzie obejmować  m.in. zarządzanie miastem, ochronę środowiska, gospodarkę komunalną.

• Oba miasta współpracowały już wcześniej, choćby w ramach projektu DiverCITY.

Umowę o współpracy między Wrocławiem i Reykjavikiem podpisali Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i Dagur B. Eggertson, burmistrz Reykjaviku.

– Jest dla nas zaszczytem, że wspaniałe i dumnie miasto Reykjavik będzie partnerem Wrocławia. Nasza umowa ma szczególny wyraz, bo Polacy są najliczniejszą mniejszością w Islandii – podkreślił Rafał Dutkiewicz.

– Bardzo się cieszę, że podpisaliśmy umowę. Szczególnie, że już niedługo będziemy mieć bezpośrednie połączenie lotnicze Wrocław-Reykjavik. Dzięki temu, nasi mieszkańcy będą mogli poznać oba miasta – dodał Dagur B. Eggertson.

Reykjavik to stolica oraz największe miasto Islandii. W 2000 roku jedna z Europejskich Stolic Kultury, a także siedziba Uniwersytetu Islandzkiego. W 2014 roku Polacy stanowili najliczniejszą grupę imigrantów w Reykjaviku. Od 31 maja 2017 Wizzair będzie obsługiwała tam bezpośrednie połączenie lotnicze.


Współpraca z Wrocławiem będzie obejmować: zarządzanie miastem, kulturę i sztukę, turystykę i sport, ochronę środowiska, gospodarkę komunalną, transport, ochronę  zabytków oraz strategiczny rozwoju planowania miasta.

Wrocław i Reykjavik od 2014 roku uczestniczą w warsztatach urbanistycznych w ramach projektu DiverCITY. Projekt zaowocował  kilkoma  wymianami oraz konferencjami. Obecne kontakty zostały rozszerzone o współpracę Urzędu Miasta Reykjavik z Wrocławskimi Rewitalizacjami.

W 2011 roku Reykjavik otrzymał stały tytuł Miasta Literatury UNESCO. Z Wrocławiem - Stolicą Książki UNESCO 2017 roku - współpracuje od 2014 r. w ramach Festiwalu Opowiadania oraz od 2015 r. w ramach projektu Młodzieżowa Pracownia Opowieści.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.