PARTNER PORTALU
 • BGK

Wrocław to miasto, które rozwija się najszybciej w Polsce

 • pt    20 czerwca 2017 - 12:20
Wrocław to miasto, które rozwija się najszybciej w Polsce
Pod względem wielkości lokalnej gospodarki najbardziej „urósł” Wrocław. (fot. wroclaw.pl)

Po porównaniu danych z 2005 r. i 2013 r. okazuje się, że pod względem wielkości lokalnej gospodarki najbardziej „urósł” Wrocław. Jeżeli chodzi o krajowe metropolie, to najniższe tempo wzrostu odnotowano dla Łodzi.
• Mamy stosunkowo niewiele danych na temat gospodarczej wielkości poszczególnych polskich miast.

• Okazuje się, że różnica dotycząca np. Wrocławia i Łodzi jest zaskakująco duża.

• Lokalne zróżnicowanie tempa wzrostu gospodarczego, rzutuje na liczbę budowanych mieszkań. 

 

Informacje o wzroście gospodarczym, zwykle są podawane w kontekście całego kraju. Takie dane dotyczące pojedynczych miast, stanowią prawdziwą rzadkość.

Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakim tempie rozwijają się największe ośrodki miejskie z Polski. Okazuje się, że różnica dotycząca np. Wrocławia i Łodzi jest zaskakująco duża. Lokalne zróżnicowanie tempa wzrostu gospodarczego, rzutuje na liczbę budowanych mieszkań. 

Mamy stosunkowo niewiele danych na temat gospodarczej wielkości poszczególnych polskich miast. Najnowsze takie statystyki publikuje Eurostat. Dzięki danym Europejskiego Urzędu Statystycznego można sprawdzić, jak od 2005 r. do 2013 r. zmieniał się lokalny wskaźnik PKB odzwierciedlający wartość wytworzonych dóbr i usług.

Po porównaniu danych z 2005 r. i 2013 r. okazuje się, że pod względem wielkości lokalnej gospodarki najbardziej „urósł” Wrocław – wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Zmiana obliczona dla tego miasta wyniosła aż 86% (49% przy uwzględnieniu ogólnopolskiej inflacji). Analogiczny wzrost całej Polski z lat 2005 - 2013 to 61% (29% po skorygowaniu o inflację). Pod względem tempa wzrostu gospodarczego (2005 r. - 2013 r.), bardzo dobrze prezentują się także następujące miasta:

Rzeszów - 81% (45% po wliczeniu inflacji)

Lublin - 77% (41%)

Warszawa - 73% (39%)

 Kraków - 72% (38%)

 Poznań - 66% (33%)

 Gdańsk - 64% (31%)

Jeżeli chodzi o krajowe metropolie, to najniższe tempo wzrostu odnotowano dla Łodzi (58%/27%). Pomimo, że wynik Warszawy z lat 2005 - 2013 nie był najwyższy, stołeczne miasto utrzymało ogromną przewagę nad pozostałymi ośrodkami miejskimi. W 2013 r. stolica generowała aż 18% krajowego PKB. Porównywalny wynik z Łodzi oraz Krakowa to odpowiednio 3% i 4% .

Niepokojącą kwestią jest zróżnicowanie tempa wzrostu gospodarczego analizowanych ośrodków miejskich. Wiodące miasta od 2005 r. do 2013 r. gospodarczo „urosły” o 30% - 50% (po uwzględnieniu inflacji). Tymczasem w Opolu, Częstochowie oraz Szczecinie analogiczna zmiana była znacznie niższa ok. +20%.

Wyniki gospodarcze danego miasta są naturalnie powiązane z aktywnością w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Dobra koniunktura gospodarcza zwiększa bowiem zainteresowanie budową kolejnych mieszkań.

Warto zdawać sobie sprawę, że opisywana zależność jest zwrotna, bo inwestycje mieszkaniowe aktywizują inne obszary lokalnej gospodarki.  

- Po odpowiednim zestawieniu danych GUS-u i Eurostatu możemy stwierdzić, że koniunktura gospodarcza w polskich miastach rzeczywiście ma wpływ na wyniki budownictwa mieszkaniowego – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Pierwsza grupa miast, tj. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Rzeszów od 2005 r. do 2013 r. cechowała się najlepszymi wynikami gospodarczymi i dużą aktywnością „mieszkaniówki”. W przypadku drugiej grupy miast, mieliśmy do czynienia ze znacznie gorszymi wynikami gospodarczymi i niewielką aktywnością inwestorów mieszkaniowych. Do tej kategorii zaliczają się następujące miejscowości: Częstochowa, Opole, Katowice, Szczecin, Radom, Łódź, Tarnów, Kielce oraz Bielsko-Biała.

Pomiędzy wspomnianymi grupami miast, możemy znaleźć Olsztyn, Białystok, Poznań oraz Lublin.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • brukarz, 2017-06-28 12:24:48

  Do ron: W Szczecinie był przemysł stoczniowy, Huta Szczecin, Papiernia Skolwin, Wiskord, Stocznia Rzeczna i wiele innych zakładów, które zostały zlikwidowane przez ludzi Tuska z ideologią POkrętaczy. PiS rozpoczyna reaktywację miasta, które po kawałku sprzedawała PO kapitałowi zachodniemu....  rozwiń
 • ron, 2017-06-24 21:09:34

  Pewien błąd Tarnów ma PKB takie jak dwa razy większy Szczecin czy Białystok.
 • dr, 2017-06-24 21:01:42

  Tarnów ma 120000 mieszkańców a pkb takie jak Kielce czy Lublin.