PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Urzędnicy biorą się za nauczanie języka polskiego

  • aw/PAP    23 czerwca 2016 - 15:27
Wrocław: Urzędnicy biorą się za nauczanie języka polskiego

fot.fotolia

• Wrocławski magistrat rozpoczyna projekt nauki języka polskiego dla obcokrajowców.
• Inicjatywa, w którą zaangażowanych będzie około 80 instytucji, to odpowiedź magistratu na rosnącą liczbę obcokrajowców, przede wszystkim Ukraińców, którzy osiedlają się we Wrocławiu.
Jak podkreślił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, nowy system nauczania języka polskiego w głównej mierze będzie obejmować Ukraińców.

"To inicjatywa otwarta na wszystkich obcokrajowców przyjeżdżających do Wrocławia. W tej chwili dominują obywatele Ukrainy, z czego się cieszymy" - mówił.

"Chcemy, by obcokrajowcy, którzy osiedlą się we Wrocławiu, nie tworzyli zamkniętych gett, nie zamykali się tylko w swoim środowisku, ponieważ później trudno im będzie wyrwać się z takich enklaw. Znajomość języka zaś w znacznym stopniu ułatwia integrację" - dodał prezydent.

Nauka języka polskiego dla obcokrajowców ma ruszyć we wrześniu. W projekt zaangażowano około 80 instytucji. Są to np. biblioteki, organizacje pozarządowe, domy kultury czy kościoły i związki wyznaniowe. Całość projektu będzie koordynować Wrocławskie Centrum Integracji.

"Nauka będzie prowadzona przez grono około 200 wolontariuszy. Każdy z wolontariuszy będzie pracował z jednym z cudzoziemców" - powiedział Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu.

Wrocławski magistrat zamierza również poszerzyć program szkolny adresowany do mniejszości ukraińskiej. W wybranych szkołach będzie można w szerszym zakresie uczyć się języka, historii i kultury ukraińskiej. "Gdyby proces osiedlania się Ukraińców we Wrocławiu nadal się poszerzał, co jest zjawiskiem dobrym dla miasta, to chcielibyśmy, aby Ukraińcy mieli poczucie, że we Wrocławiu ich dzieci mogą pozostawać w kontakcie z kulturą swojego kraju" - mówił Dutkiewicz.

We wrocławskich podstawówkach uczy się 269 dzieci - obcokrajowców, z czego 183 to dzieci z Ukrainy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • glaertes, 2016-06-24 10:56:34

    Niech żyje "V kolumna"!