PARTNER PORTALU
 • BGK

Wrocławiowi marzy się tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019

 • aw    20 października 2016 - 12:02
Wrocławiowi marzy się tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019
Najważniejszym zadaniem miasta jest polityka ekologiczna i budowa parków (fot.wroclaw.pl)

• Wrocław składa aplikację do Komisji Europejskiej o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019.
• Tytuł przyznawany jest miastom z państw członkowskich i kandydujących do Unii Europejskiej za działania w zakresie ochrony środowiska i podejmowanych inicjatyw na rzecz podniesienia standardów ekologicznych w aglomeracjach miejskich.
- Składając aplikację mówimy Europie, że będziemy dbać o czyste powietrze i wodę, dostęp do terenów zielonych oraz przodownictwo miasta w kwestii istotnych problemów, takich jak zmiana klimatu i utrata bioróżnorodności – deklaruje prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Z badań na które powołuje się magistrat, wynika, że wrocławianie chcą rozwoju transportu zbiorowego, nawet kosztem ruchu samochodowego. Badania zostały zlecone w związku ze strategią dotyczącą przyszłości Wrocławia do 2030 r.

Najważniejszym zadaniem miasta jest zaś polityka ekologiczna i budowa parków - ponad 30 procent budżetu obywatelskiego zostanie w 2017 roku przeznaczone na zielone inwestycje.

Kto może zostać Zielona stolicą Europy?

Kandydatury ocenia się wedle 12 wskaźników: lokalnego wkładu na rzecz zapobiegania globalnej zmiany klimatu, zarządzania transportem miejskim, terenów zieleni miejskiej, zwalczania hałasu, wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości powietrza, zużycia wody, oczyszczania ścieków, eko-innowacji i trwałego zatrudnienia, zarządzania środowiskiem na poziomie władz lokalnych i sprawności energetycznej.

Tytuł przyznawany jest przez międzynarodowe jury, w którym zasiadają eksperci w poszczególnych dziedzinach środowiska. W skład jury wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Europejskiej Agencji Środowiska, ICLE – stowarzyszenia Samorządy Lokalne na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Biura Porozumienia między Burmistrzami i Europejskiego Biura Ochrony Środowiska.

Status „zielonego miasta” dotyczy zdrowia i dobrobytu ludzi.

Nagrodę ustanowiono w 2010 roku. Dotychczasowe Zielone Stolice Europy to Sztokholm, Hamburg, Vitoria, Nantes, Kopenhaga, Bristol, Lublana, Esen i Nijmegen.

Finaliści aplikacji 2019 zostaną wyłonieni w maju, zwycięzca zostanie ogłoszony w czerwcu 2017

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Breslauer, 2016-11-16 01:53:17

  schizofrenia prezydenta Wrocławia sięga zenitu
 • glaertes, 2016-10-20 21:06:39

  Hehehehe, znowu jakaś zydowska hucpa. Wpierw wycinamy 6 tys drzew i zastępujemy je 2 tys sadzonek, z których może przyjmie się 50%! Potem wmawiamy lemingom i słoikom, że Wrocław/ Breslau jest wymarzonym miejscem na ....powolne umieranie - w spalinach i hałasie! Moi sąsiedzi z Hallera mają to na co d...zień. Wycięto tam piękną aleję topolową! Dudi nie to zioło palisz!  rozwiń
 • Kazimierz Kowalski, 2016-10-20 13:49:23

  Pan Dutkiewicz szybko zapomniał ,ze zezwolił / nakazał/ wycięcie wielu tysięcy drzew we Wrocławiu w przeciągu tylko jednej dekady