PARTNER PORTALU
  • BGK

Wschodni Kongres Gospodarczy 2016 coraz bliżej. Zapraszamy do Białegostoku

  • Piotr Toborek    10 sierpnia 2016 - 16:29
Wschodni Kongres Gospodarczy 2016 coraz bliżej. Zapraszamy do Białegostoku
Wschodni Kongres Gospodarczy odbędzie się w Białymstoku 22 i 23 września (fot.wnp.pl)

Wschodni Kongres Gospodarczy odbędzie się w Białymstoku 22 i 23 września. Mimo, że to dopiero trzecia edycja imprezy już stała się ona najważniejszym forum dyskusji o teraźniejszości i przyszłości Polski Wschodniej. Wschodni Kongres Gospodarczy odbywa się pod patronatem redakcji Portalsamorzadowy.pl.
O skali przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że w Białymstoku spodziewany jest przyjazd ponad tysiąca biznesmenów, polityków, inwestorów, finansistów, samorządowców, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.

Zaproszenia do odwiedzania stolicy Podlasia otrzymali oczywiście przedstawiciele rządu, z premier Beatą Szydło na czele, ale jak podkreśla Wojciech Kuśpik inicjator i organizator Kongresu, prezes Grupy PTWP, istotne, że Kongres budzi zainteresowanie wśród przedsiębiorców.

- Spodziewamy się licznego ich udziału. Bo to w gruncie rzeczy Kongres robimy o nich i dla nich – podkreśla Wojciech Kuśpik.

Wszystko o Wschodnim Kongresie Gospodarczym 2016

Dwie poprzednie edycje Wschodniego Kongresu Gospodarczego pozwoliły zdefiniować kluczowe problemy, wyzwania i perspektywy dla pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Trzecia edycja ma być nieco inna.

- W tym roku nieco inaczej chcemy sformułować główne nurty tematyczne Kongresu, wprowadzając kilka nieporuszonych dotychczas wątków. Skupimy się na dyskusji o długofalowych procesach i uwarunkowanych geopolitycznych i historycznych, a zarazem zwrócimy uwagę na tendencje, które choć pojawiły się stosunkowo niedawno, to wywrą znaczący wpływ na rozwój Polski Wschodniej – tłumaczy prezes Kuśpik.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński potwierdza, że Wschodni Kongres Gospodarczy jest bardzo ważnym wydarzeniem, ze względu na promocję województwa i jego gospodarki, ale też z punktu widzenia współpracy regionów Polski Wschodniej.

- Druga edycja Kongresu w 2015 r. dowiodła, że odnieśliśmy sukces, odwiedziło nas wielu przedsiębiorców, polityków i samorządowców z innych regionów. To dowodzi, że powinniśmy kontynuować taką formę promocji - podkreślił marszałek.

Dyskusje o polityce, gospodarce i społeczeństwie

W ciągu dwóch dni Kongresu odbędzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych.

O czym będą rozmawiać, nad czym się zastanawiać nasi goście? Dyskusja toczyć się będzie w czterech nurtach tematycznych.

W pierwszym, nazwanym „Na Wschód i ze Wschodu” mowa będzie o „wielkiej polityce”, która mocno odciska swoje piętno na województwach wschodniej Polski, czyli o kryzysie trawiącym Unię, miejscu jej wschodniej flanki we wspólnej, unijnej polityce, o skutkach wzajemnych sankcji polityczno-gospodarczych, determinujących stosunki pomiędzy Zachodem i Wschodem, stanie relacji Polski z Ukrainą i Białorusią.

Pod hasłem „Gospodarcza aktywność wschodnich województw. Notowania” toczyć się będzie dyskusja o miejscu Polski Wschodniej na gospodarczej mapie kraju, jej przewagach, ale także niedomaganiach i perspektywach.

Tematem debat będą infrastruktura, energia, surowce energetyczne, przemysł spożywczy, drzewny i meblarski i handel. Będzie mowa o perspektywach najważniejszych sektorów gospodarki w województwach Polski Wschodniej, o tym, jakie wyzwania stoją przed konkretnymi firmami, o ich innowacyjności, planach i strategiach.

„Odpowiedzialny rozwój i Polska Wschodnia. Inwestycje” to ścieżka dyskusji o nowej strategii społeczno-gospodarczej państwa i jej wpływie na rozwój wschodnich regionów kraju. Zastanawiać się będziemy, co w praktyce oznacza założenie wyrównywania szans.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.