PARTNER PORTALU
  • BGK

Wschodni Kongres Gospodarczy 2016 już jutro. Zapraszamy do Białegostoku

  • Wnp.pl    21 września 2016 - 13:57
Wschodni Kongres Gospodarczy 2016 już jutro. Zapraszamy do Białegostoku
Wschodni Kongres Gospodarczy odbędzie się w Białymstoku 22 i 23 września (fot.wnp.pl)

III Wschodni Kongres Gospodarczy - najważniejsze forum dyskusji o teraźniejszości i przyszłości Polski Wschodniej - startuje w czwartek (21 września) w Białymstoku. Zapowiada się ciekawie i rekordowo.
O skali przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że w Białymstoku spodziewany jest przyjazd ponad 1300 biznesmenów, polityków, przedstawicieli administracji państwowej, inwestorów, finansistów, samorządowców, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.

Jak zaznacza Wojciech Kuśpik - inicjator i organizator Kongresu, prezes Grupy PTWP - najistotniejsze, że białostockie spotkanie budzi żywe zainteresowanie wśród przedsiębiorców, bo to przecież oni są „solą ziemi” gospodarczych konferencji.

- Spodziewamy się licznego ich udziału. W gruncie rzeczy bowiem, Kongres robimy o nich i dla nich - podkreśla Wojciech Kuśpik.

Intencje

Dwie poprzednie edycje Wschodniego Kongresu Gospodarczego pozwoliły zdefiniować kluczowe problemy, wyzwania i perspektywy dla pięciu wschodnich województw naszego kraju: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Trzecia edycja ma być nieco odmienna.

- W tym roku nieco inaczej chcemy sformułować główne nurty tematyczne Kongresu, wprowadzając kilka nieporuszonych lub nieeksponowanych dotychczas wątków. Skupimy się na dyskusji o długofalowych procesach oraz uwarunkowaniach geopolitycznych czy historycznych, ale zarazem zwrócimy uwagę na tendencje, które - choć pojawiły się stosunkowo niedawno - wywrą znaczący wpływ na rozwój Polski Wschodniej - tłumaczy prezes Kuśpik.

Marszałek województwa podlaskiego, Jerzy Leszczyński, potwierdza, że Wschodni Kongres Gospodarczy stał się bardzo ważnym wydarzeniem - ze względu na promocję województwa i jego gospodarki, ale też z punktu widzenia współpracy regionów Polski Wschodniej.

- Druga edycja Kongresu w 2015 r. dowiodła, że odnieśliśmy sukces; odwiedziło nas wielu przedsiębiorców, polityków i samorządowców z innych regionów. To zaś potwierdza, że powinniśmy kontynuować taką formę promocji - podkreślił marszałek.

O gospodarce i społeczeństwie

W ciągu dwóch dni Kongresu będziemy świadkami blisko 30 paneli dyskusyjnych. O czym będą rozmawiać, nad czym się zastanawiać nasi goście? Dyskusja toczyć się będzie w czterech nurtach tematycznych.

W pierwszym, „Na Wschód i ze Wschodu”, mowa będzie o „wielkiej polityce”, która mocno odciska swe piętno na województwach wschodniej Polski, czyli o kryzysie trawiącym Unię, miejscu jej wschodniej flanki we wspólnej, unijnej polityce, o skutkach wzajemnych sankcji polityczno-gospodarczych, determinujących stosunki między Zachodem i Wschodem czy stanie relacji Polski z Rosją, Ukrainą oraz Białorusią.

Pod hasłem „Gospodarcza aktywność wschodnich województw. Notowania” toczyć się będzie dyskusja o miejscu Polski Wschodniej na gospodarczej mapie kraju, przewagach tego regionu, ale także niedomaganiach i perspektywach. Tematem debat stanie się m.in. infrastruktura, energia, surowce energetyczne, przemysł spożywczy, drzewny i meblarski, handel. Mowa będzie o perspektywach najważniejszych sektorów gospodarki w Polsce Wschodniej, o tym, jakie wyzwania stoją przed konkretnymi firmami, o ich innowacyjności, planach i strategiach.

„Odpowiedzialny rozwój i Polska Wschodnia. Inwestycje” to ścieżka debaty o nowej strategii społeczno-gospodarczej państwa i jej wpływie na rozwój wschodnich regionów kraju. Zastanowimy się, co w praktyce oznacza założenie „wyrównywania szans”.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.