PARTNER PORTALU
  • BGK

Wschodni Kongres Gospodarczy 2016: Zrównoważony rozwój kraju szansą dla Polski Wschodniej

  • wnp.pl    23 września 2016 - 14:04
Wschodni Kongres Gospodarczy 2016: Zrównoważony rozwój kraju szansą dla Polski Wschodniej
Jerzy Leszczyński - marszałek województwa podlaskiego (fot.wnp.pl)

Z ankiety przeprowadzonej wśród uczestników sesji plenarnej drugiego dnia Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku wynika, że wiodącą rolę we wspieraniu rozwoju Polski Wschodniej w pięciu kluczowych obszarach powinny odgrywać wspólne działania rządu i regionu.
Pytanie dotyczyło obszarów reindustrializacji, innowacyjnych firm, eksportu, inwestycji zagranicznych oraz zrównoważonego rozwoju. We wszystkich pięciu obszarach uczestnicy sesji nie mieli wątpliwości, że najważniejsze są wspólne działania rządu i poszczególnych regionów.

Na drugim miejscu ponad 100 uczestników ankiety wskazało rolę rządu w przypadku industrializacji, a rolę samorządu regionalnego w czterech pozostałych obszarach.

Polska Wschodnia w planach rządu

Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, zaznaczył, że Polska Wschodnia jest szczególnie akcentowana w rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, która jest obecnie na etapie konsultacji. - Rozwój tego regionu będzie oparty na przewagach konkurencyjnych i inteligentnych specjalizacjach, już wykreowanych w regionach, choć oczywiście ich lista nadal jest otwarta - zapowiedział wiceminister.

Podkreślił, że planowane jest odejście od modelu, który się nie sprawdził, polegającego na wspieraniu największych ośrodków miejskich i wejście w rozwój zrównoważony, obejmujący także mniejsze miasta i miasteczka oraz obszary wiejskie. - Strategia to również włączenie przedsiębiorców także inwestorów zagranicznych i organizacji pozarządowych w procesy rozwojowe, i organizowanie projektów w partnerstwie, tak aby coraz mniej było inwestycji nietrafionych, które jak wiemy zdarzały się w ostatnich latach - mówił Adam Hamryszczak.

Jerzy Leszczyński, marszałek Województwa Podlaskiego, zwrócił uwagę, że województwa Polski Wschodniej poszły do przodu, ale mimo dokonania ogromnego postępu dystans do reszty Polski nadal pozostaje. - Wciąż „gonimy króliczka” - stwierdził. - Podstawą nadal pozostaje infrastruktura, pod względem której region znajdował się na końcu listy priorytetów w ostatnich kilkunastu latach. To będzie impuls i siła napędowa do rozwoju, bo wzdłuż głównych korytarzy transportowych następuje naturalny rozwój.

Więcej na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.