PARTNER PORTALU
  • BGK

Wschodni Kongres Gospodarczy, Konkurs „Top Inwestycje Polski Wschodniej”: laureaci edycji 2017

  • MW    27 września 2017 - 20:35
Wschodni Kongres Gospodarczy, Konkurs „Top Inwestycje Polski Wschodniej”: laureaci edycji 2017
Oceniając zgłoszone inwestycje, jury premiowało przede wszystkim ich efekt prorozwojowy (fot. PTWP/ MO)

Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim, budowa odcinka drogi ekspresowej S19 Świlcza-Rzeszów oraz drogi S7 Ostróda-Południe-Rychnowo, rewitalizacja śródmieścia Lublina, instalacja systemów energii odnawialnej w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego, zakład przetwórstwa firmy Polmlek, a także budowy: suszarni osadów ściekowych w Suwałkach, fabryki Mebli Forte na terenie Suwalskiej SSE oraz fabryki proszków mlecznych Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem – to zwycięzcy czwartej edycji konkursu "Top Inwestycje Polski Wschodniej".
• Uroczyste podsumowanie IV edycji konkursu „Top Inwestycje Polski Wschodniej oraz uhonorowanie zwycięzców odbyło się dziś (27 września) w trakcie Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

• Oceniając zgłoszone inwestycje, jury premiowało przede wszystkim ich efekt prorozwojowy. Zwracano także uwagę na walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpracę z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, czy montaż finansowy.

• W głosowaniu Czytelników Portalu Samorządowego bezkonkurencyjna była rewitalizacja śródmieścia Lublina, która zdobyła uznanie ponad 11 tysięcy internautów.

Konkurs "Top Inwestycje Polski Wschodniej" ma na celu wyłonienie tych przedsięwzięć, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców Polski Wschodniej w ostatnich 10 latach. Przedsięwzięciu od samego początku patronuje PortalSamorzadowy.pl i Grupa PTWP - organizatorzy Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. Tym razem w konkursowe szranki stanęły zadania zrealizowane w roku 2016 lub też zrealizowane w 50 proc. na dzień 30 czerwca 2017 r.

Głównym kryterium oceny zgłoszonych inwestycji jest ich efekt prorozwojowy, ale jury bierze pod uwagę też: rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpracę z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP etc.) oraz aktywne gospodarowanie majątkiem. Spośród zgłoszonych inwestycji – w oparciu o powyższe kryteria – powstała lista nominowanych, z której wyłoniono laureatów konkursu. Swój typ, w internetowym głosowaniu, wskazać mogli także Czytelnicy Portalu Samorządowego.

Podczas uroczystej gali w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku laureatom konkursu nagrody wręczyli: Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości; Tomasz Pisula, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Rafał Kerger, redaktor naczelny PortalSamorzadowy.pl.

Jak podkreślił Wojciech Kuśpik, nagrodzone inwestycje pokazują, jak poprzez mądrze pomyślane i sprawnie przeprowadzone przedsięwzięcia zmienia się gospodarczy i społeczny krajobraz miast i gmin, jak rośnie jakość życia mieszkańców, a także jak w praktyce realizuje się dobre pomysły na rozwój makroregionu.

- Nie ma rozwoju bez inwestycji, a dopiero sukces daje powodzenie – powiedział Dariusz Sapiński, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita. Zaznaczył, że nagrodzony zakład to 17. i zarazem najbardziej nowoczesna fabryka firmy w Polsce. Na biznesowy aspekt przedsięwzięcia zwrócił także uwagę Marek Warzocha – dyrektor fabryki Forte w Białymstoku, czyli kolejnej z nagrodzonych inwestycji. Jak stwierdził pozwoli ona znacząco podnieść moce produkcyjne i stworzyć około tysiąca miejsce pracy.

- Nasze uzdrowiska wyróżniają tym, że mogą korzystać z bogactwa wód siarkowych. Jesteśmy zatem moralnie zobowiązani do tego, żeby dbać o środowisko, a szczególnie o powietrze. Dlatego inwestujemy w odnawialne źródła energii – tak z kolei o genezie instalacji systemów energii odnawialnej w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego mówił Tomasz Mierzwa, wiceburmistrz gminy Busko-Zdrój.

Artur Szymczyk, zastępcę prezydenta Lublina, dziękując za ponad 11 tysięcy głosów oddanych przez internautów na rewitalizację śródmieścia Lublina przyznał, że inwestycje w mieście zawsze budzą wśród samorządowców wiele obaw o to, jak zostaną przyjęte przez mieszkańców.

- Dlatego cieszymy się z takiego odbioru tej inwestycji mieszkańców. To pokazuje, że jest akceptowalna. Ta nagroda jest szczególnie ważna w roku 2017, gdy Lublin obchodzi swoje 700 lecie. Mam nadzieję, że ta inwestycja zostanie też kiedyś dostrzeżona – powiedział Szymczyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×