PARTNER PORTALU
  • BGK

Współpraca: Katowice i Ostrawa chcą dalej wspólnie działać na rzecz rozwoju miast

  • PAP/AT    24 maja 2016 - 17:43
Współpraca: Katowice i Ostrawa chcą dalej wspólnie działać na rzecz rozwoju miast

Podpisy pod deklaracją złożyli podczas uroczystej sesji rady miasta Katowic prezydent Katowic Marcin Krupa oraz pierwszy zastępca burmistrza Ostrawy Michal Mariánek (fot.katowice.eu)

• Prezydenci Katowic i Ostrawy podpisali deklarację kontynuacji dotychczasowej współpracy.
• Miasta chcą m.in. współdziałać w walce z zanieczyszczeniem powietrza, współpracować gospodarczo i wzajemnie promować swoje wydarzenia.
Podpisy pod deklaracją złożyli podczas uroczystej sesji rady miasta Katowic prezydent Katowic Marcin Krupa oraz pierwszy zastępca burmistrza Ostrawy Michal Mariánek. W przemówieniach obaj zwracali uwagę m.in. na podobieństwa partnerskich miast - związane z ich przemysłowym dziedzictwem oraz przemianami, jakich doświadczyły w ostatnich latach, zwracając się m.in. ku kulturze.

"Ta deklaracja ponownie potwierdza naszą wolę udziału w rozwoju naszego regionu, gdzie żyją i pracują nasi mieszkańcy. Jestem głęboko przekonany, że nasze miasta są do tej współpracy predestynowane. (…) Najważniejsze, że mamy do siebie blisko i że mamy wspólną wolę przekształceń, modernizacji naszych miast" - akcentował Mariánek.

Czytaj też: Krupa: Katowice nie są już miastem kopalni

Krupa wymieniał wspólne przedsięwzięcia, m.in. organizowane od 2001 r. corocznie na przemian w obu miastach dni polsko-czeskie, działania sportowo-kulturalne w ramach Spotkań Miast Grupy Wyszehradzkiej (dodatkowo Koszyce i Miszkolc) czy podpisane dwa lata temu memorandum obu miast ws. współdziałania na rzecz ochrony powietrza (wpisuje się w nie np. przygotowywany program Katowic zakładający przeznaczenie w 10 lat 100 mln zł na walkę z niską emisją).

W podpisanej we wtorek deklaracji przedstawiciele Katowic i Ostrawy "wyrażają chęć działania na rzecz mieszkańców obu miast i postanawiają tym samym nadal sprzyjać wymianie doświadczeń w tematach będących obiektem wspólnego zainteresowania oraz intensyfikacji i rozszerzeniu kontaktów między instytucjami i organizacjami".

Szczególne obszary kontynuowanej współpracy to m.in.: "udział we wspólnych projektach realizowanych przez Katowice i Ostrawę w przypadku dostępności własnych lub pozyskanych środków finansowych, ochrona środowiska, współpraca gospodarcza czy wzajemna promocja wydarzeń kulturalnych i sportowych". "Deklaracja stawia sobie za cel budowanie pozytywnego wizerunku obu miast" - napisano też w dokumencie.

Konsul Generalny RP w Ostrawie Janusz Bilski zaznaczył we wtorek, że obok 20-lecia umowy partnerskiej Katowic i Ostrawy w tym roku przypada 15-lecie współpracy woj. śląskiego z krajem morawsko-śląskim. Podkreślił, że niezależnie od ram, które umowy te tworzą dla współpracy urzędników, dają one "parasol ochronny nad tymi kontaktami, które stanowią tkankę współpracy polsko-czeskiej, czyli relacjami międzyludzkimi".

B. konsul Republiki Czeskiej w Katowicach Josef Byrtus, który m.in. pracował nad ramami umów partnerskich sprzed 20 i 15 lat, zaapelował o powrót do prowadzonych w tamtych latach przedsięwzięć edukacyjnych, np. konkursów wiedzy o obu miastach. Wezwał też do upowszechniania wiedzy o elementach wspólnej historii, jakimi były np. emitowane w przedwojennych miesiącach informacje katowickiej rozgłośni Polskiego Radia dla emigrantów z Protektoratu Czech i Moraw czy Słowacji.

Przewodnicząca katowickiej rady miasta Krystyna Siejna, przytaczając oświadczenie radnych ws. deklaracji, przypominała m.in., że kontakty między Ostrawą i Katowicami sięgają 1947 r., kiedy w woj. śląsko-dąbrowskim złożyła wizytę delegacja ostrawskich rad narodowych, a krótko później do Ostrawy pojechała polska delegacja z przedstawicielem miasta Katowice.

Rok później współpracę nawiązali górnicy z Katowic i Ostrawy, a w 1959 r. zawarto porozumienie ws. możliwości współdziałania w sektorze ratownictwa górniczego. Pierwszy protokół dotyczący współpracy w hutnictwie między regionem północnych Moraw a woj. katowickim pochodzi z 1962 r.

13 lutego 1970 r. podpisano umowę współpracy między Katowicami i Ostrawą w zakresie kultury, sportu, oświaty, handlu, gospodarki komunalnej. W 1973 r. w Katowicach została otwarta restauracja o nazwie "Ostrawa". W 1974 r. zaczęły współpracować katowickie i ostrawskie szkoły podstawowe i średnie. Umowę o stosunkach partnerskich i współpracy pomiędzy miastami podpisano 4 stycznia 1996 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.