PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe, dzień otwarty KBW: Jak ma wyglądać karta wyborcza? Niech zdecydują wyborcy

  • AW    14 czerwca 2017 - 15:59
Wybory samorządowe, dzień otwarty KBW: Jak ma wyglądać karta wyborcza? Niech zdecydują wyborcy
Dzień otwarty 21 czerwca odbędzie się we wszystkich delegaturach KBW (fot. flickr.com)

W środę, 21 czerwca od godz. 9 do 15 Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w całej Polsce otworzą swoje drzwi dla wyborców. Każdy będzie mógł wziąć udział w konsultacjach kształtu kart do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych, zapoznać się z najważniejszymi zasadami przeprowadzania tych wyborów oraz poznać swoje prawa, wynikające z Kodeksu wyborczego.
W 49 Delegaturach Krajowego Biura Wyborczego, usytuowanych w obecnych i dawnych miastach wojewódzkich, urzędnicy KBW będą prezentować proponowaną przez Państwową Komisję Wyborczą kartę w formie broszury formatu A4 oraz alternatywną kartę wielkoformatową w formacie A0.

Każdy wyborca będzie mógł podzielić się swoją opinią co do samej karty, jak i propozycji treści informacji o sposobie głosowania. Ponadto wyborcy będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o prawie do głosowania, udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych oraz zapoznać się z zasadami głosowania w wyborach samorządowych.

Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj poinformowała, że dzień otwarty w delegaturach to kolejny etap konsultacji kształtu kart do głosowania, jakie PKW i KBW prowadzą od listopada ubiegłego roku.

- Chcemy trafić z informacją o naszych propozycjach do osób, które nie miały do tej pory okazji uczestniczyć w organizowanych przez nas spotkaniach. Głos każdego wyborcy jest dla nas ważny – podkreśliła Beata Tokaj.

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze prowadzą konsultacje kształtu kart do głosowania do końca czerwca. Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie wzoru karty wyborczej jesienią tego roku.

Opinie można zgłaszać także za pośrednictwem strony www.pkw.gov.pl oraz poprzez kanały PKW i KBW w portalach społecznościowych.

Czytaj też: Jak będziemy głosować: Płachty i karty w jednych wyborach

To nie pierwsza inicjatywa KBW majaca na celu upowszechnienie wiedzy na temat wyborów samorządowych. Wcześniej wystartowała platforma edukacyjna wybieramwybory.pl. Krajowe Biuro Wyborcze zamieściło na niej najważniejsze informacje dotyczące wyborów samorządowych 2018. Jest też test z wiedzy o prawie wyborczym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • kiJot, 2017-06-16 18:27:57

    Zamiast tzw. karty wyborczej, należy najpierw ustalić zasady uczciwej ordynacji wyborczej, by nienawiść jednej mniejszości partyjnej, nie zapędzała nas do urny wyborczej przeciw innej takiej samej, albo jeszcze gorszej mniejszości partyjnej. Natomiast większość niepartyjnego elektoratu, jak barany p...rzed paśnikiem - kołysząc się w lewo i prawo, a nawet do przodu i tyłu, ślepo wrzuca kartę wyborczą z jakimś prymitywnym krzyżykiem do urny. Następnie owe anonimowe karty w workach lądują w przydrożnych rowach, piwnicach i sam Pan Bóg wie gdzie jeszcze, by tzw. komisja wyborcza, ogłaszała fikcyjny wynik, według innej wyroczni, jaką są tzw. sondaże. To wszystko jest jedną wielką fikcją, czyli teatrem pt. Wybory, bez jakiegokolwiek kwitu, który byłby dowodem na to, że suweren - mając formalne potwierdzenie, że głosował np. na Polaka X, bez jakiejkolwiek podpowiedzi partyjno - medialnej oddał świadomie głos. Wolne wybory wolnych Polaków, to zasada i fundament uczciwego aktu wyborczego, bez suflerów wszelkiej maści. Natomiast suwerennie wybrana osoba na jakiekolwiek państwowe stanowisko, przed objęciem urzędu, podpisuje weksel in blanco, który będzie gwarantował odpowiedzialne sprawowanie władzy, ze wszelkimi konsekwencjami, finansowymi szczególnie. Amen.  rozwiń
  • RKW, 2017-06-16 11:21:50

    Książeczki to pole do przekrętów jak w 2014, Ruch Kontroli Wyborów jest im zdecydowanie przeciwny, więcej na ruchkontroliwyborow.pl