PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyróżnienie dla pań z Woli Rzędzińskiej za „Siuśpaja”

  • GK/powiat.tarnow.pl    30 sierpnia 2011 - 09:38

Specjalne wyróżnienie w konkursie „Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskiej” otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Rzędzińskiej za „Siuśpaja” – słodkiego dania z kaszy jęczmiennej i śliwek.
– Danie przygotowane przez panie z Woli Rzędzińskiej nie spełniało kryteriów konkursowych, ale postanowiliśmy je wyróżnić za niezwykle oryginalną recepturę przygotowania i powrót do kulinarnych tradycji sprzed lat – tłumaczy wicestarosta tarnowski Mirosław Banach.

Co to jest „Siuśpaj”? To danie z kaszą jęczmienną, śliwkami suszonymi i gruszkami, słodzone jest miodem.

– Tradycja przyrządzania „siuśpaja” w Woli Rzędzińskiej i okolicach sięga stu lat wstecz – twierdzi przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Rzędzińskiej Wanda Łachut.

– To u nas popularne danie wigilijne, ale spożywało się je na różne sposoby. Na przykład latem brało się siuśpaja do żniw. W przerwie w pracy popijało się go mlekiem, dzięki temu siły szybko wracały. Zaletą tej potrawy jest też to, że jest lekkostrawna.

„Siuśpaj” pierwszy raz oficjalnie zaprezentowany został podczas targów zdrowej żywności w Krakowie. Posmakował uczestnikom, zatem panie z Woli Rzędzińskiej postanowiły zgłosić potrawę do konkursów.

Wyróżnienie przyznane przez powiat tarnowski jest pierwszą nagrodą za „Siuśpaja”, odebrały ją podczas dożynek powiatowych w Ryglicach.

Przypomnijmy, że konkurs „Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskiej” starostwo organizuje w celu popularyzacji najlepszych produktów turystycznych i żywnościowych z terenu powiatu tarnowskiego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Letta Branzo, 2011-08-30 19:54:02

    liczą się tradycyjne produkty. nie ma to jak polska marchewka, cebula i inne dary natury z których powstają przepyszne dania!!