PARTNER PORTALU
  • BGK

Wysłuchanie publiczne w sprawie organizacji wyborów samorządowych

  • MIW    1 grudnia 2017 - 19:20
Wysłuchanie publiczne w sprawie organizacji wyborów samorządowych
Obrady Komisji Nadzwyczajnej ws. zmian w prawie wyborczym. (fot. mat. Sejm RP)

Samorządowe korporacje organizują obywatelskie wysłuchanie publiczne dotyczące projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Odbędzie się ono 9 grudnia od godziny 10.30 do 16.00 w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).
Pod zaproszeniem do wzięcia udziału w wysłuchaniu publicznym podpisało się: Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kongres Ruchów Miejskich, Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Uniwersytet Warszawski, Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej.

Czytaj : PKW zrezygnowała z udziału w pracach komisji ds. zmian w Kodeksie wyborczym

Jak informują organizatorzy, celem wysłuchania jest przedstawienie opinii ekspertów, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych aktywistów oraz zwykłych obywateli na temat wspomnianego projektu ustawy.

- Merytoryczne i organizacyjne konsekwencje tych zmian nie były, jak dotąd, przedmiotem szerokiej debaty publicznej z udziałem zainteresowanych i zróżnicowanych w swoich opiniach stron. Nie umożliwiono zaprezentowania stanowisk i opinii na temat projektowanych zmian przedstawicielom samorządów lokalnych (reprezentantom organów wykonawczych i radnym), ruchów miejskich, organizacji pozarządowych zajmujących się tematem partycypacji obywatelskiej oraz środowisk akademickiego, a także po prostu - obywatelom i obywatelkom zainteresowanym tym tematem. Wnioski o przeprowadzenie wysłuchania publicznego w Sejmie zostały odrzucone przez większość członków Nadzwyczajnej Komisji pracującej nad projektem ustawy – czytamy w oświadczeniu na stronie ZPP.

Czytaj: Samorządowcy i konstytucjonaliści o projekcie zmian w Kodeksie wyborczym

Zgłoszenia udziału w wysłuchaniu można przesyłać do godz. 12 w przyszły czwartek (7 grudnia). Regulamin i formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie www.wysluchanieobywatelskie.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.