PARTNER PORTALU
  • BGK

Wysłuchanie publiczne w sprawie prawa wyborczego coraz bliżej

  • MN    7 grudnia 2017 - 16:58
Wysłuchanie publiczne w sprawie prawa wyborczego coraz bliżej
W publicznym wysłuchaniu swój udział zapowiedział Marcin Horała z PiS (fot. Sejm/Twitter)

Obywatelskie wysłuchanie publiczne w sprawie przepisów wyborczych odbędzie się 9 grudnia w Warszawie. Udział wezmą politycy, samorządowcy, ruchy miejskie i przedstawiciele PKW.
Związek Miast Polskich, Strona Samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Pracownia badań i innowacji społecznych „Stocznia” zachęcają do udziału w publicznym wysłuchaniu poświęconemu projektowi Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych zachęcają. 

Celem wysłuchania ma być przedstawienie opinii ekspertów, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych aktywistów oraz innych obywateli i obywatelek na temat projektu ustawy o fundamentalnym znaczeniu - zmieniającej m.in. sposób organizacji wyborów na szczeblu samorządowym, określania granic okręgów wyborczych oraz warunki związane z biernym prawem wyborczym, a także regulującej zasady funkcjonowania organów samorządowych na różnych szczeblach i sposoby udziału mieszkańców w samorządzie.

Czytaj też: Posłowie zrezygnowali ze szkodliwego zapisu w Kodeksie wyborczym

 - Konsekwencje tych zmian nie były, jak dotąd, przedmiotem szerokiej debaty publicznej. Nie umożliwiono zaprezentowania stanowisk i opinii na temat projektowanych zmian przedstawicielom samorządów lokalnych, ruchów miejskich, organizacji pozarządowych zajmujących się tematem partycypacji obywatelskiej oraz środowisk akademickiego, a także po prostu - obywatelom i obywatelkom - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Dodają, na wysłuchaniu ma być też obecny poseł PiS Marcin Horała, który był jednym z wnioskodawców proponowanych zmian. Ponadto chęć udziału w wysłuchaniu w charakterze obserwatorów zgłosiło do tej pory około 100 osób, a zabrania głosu prawie 50. Wśród nich są przedstawiciele m.in. - parlamentu (wszystkich opcji politycznych), Państwowej Komisji Wyborczej, samorządów i ruchów miejskich. 

Czytaj też: Porawski: Pośrednie wybory to powrót do niestabilności i korupcji 

Wydarzenie odbędzie się w sobotę (9 grudnia) w od godziny 10.30 do 16.00 w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.