PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa EXPO 2022: Jest zgoda na zgłoszenie Łodzi do organizacji wydarzenia

  • jm    14 czerwca 2016 - 18:57
Wystawa EXPO 2022: Jest zgoda na zgłoszenie Łodzi do organizacji wydarzenia
Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi prezentuje koncepcje architektoniczne wystawy EXPO 2022. (fot. lodz.pl)

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zgłoszenie kandydatury Polski i miasta Łodzi do organizacji Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022, przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Rada Ministrów zgadza się na oficjalne zgłoszenie kandydatury Polski i Łodzi do zorganizowania Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022, zwłaszcza że inicjatywa ta cieszy się dużym poparciem społecznym. Zgłoszenie naszej kandydatury do Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu nastąpi przez złożenie listu notyfikującego, podpisanego przez premier Beatę Szydło.

Rząd popiera zorganizowanie w Polsce wystawy i deklaruje, że w celu zrealizowania tego przedsięwzięcia – w porozumieniu z władzami samorządowymi – powoła publiczną spółkę celową.

Czytaj też: Łódź: konkurs na logotyp tzw. małego Expo w Polsce

Po przyznaniu Polsce prawa do organizacji wystawy wszystkie koszty z tym związane zostaną ujęte w programie wieloletnim. Wydatki inwestycyjne byłyby ponoszone w latach 2018-2023 (w ostatnim roku będą finansowane koszty przebudowy infrastruktury po EXPO).

Nie ma lepszego miejsca, niż Łódź

Polska jest zainteresowana zorganizowaniem w Łodzi Wystawy EXPO 2022, poświęconej rewitalizacji obszarów miejskich i uniwersalnym wyzwaniom urbanistycznym. Łódź przechodzi głęboką rewitalizację społeczną i infrastrukturalną, dlatego znakomicie nadaję się do zobrazowania przewodniego tematu wystawy: „City Re: Invented”.

Czytaj też: Łódź prezentuje koncepcje na EXPO 2022

To trzecie największe miasto w Polsce, którego unikalna lokalizacja – w centrum Polski i Europy – powinna przyciągnąć do naszego kraju ok. 8,2 mln zwiedzających, zainteresowanych procesami rewitalizacyjnymi i urbanistycznymi.

Wystawa zajęłaby powierzchnię 25 ha w centrum miasta i trwała 3 miesiące – od 15 czerwca do 15 września 2022 r. Szacuje się, że 86 proc. infrastruktury wystawowej stałoby się stałą częścią miasta, natomiast pozostałe 14 proc. – zostałoby przetworzone i wykorzystane w innych miejscach.

To byłby pierwszy raz w Europie Środkowo-Wschodniej

Wystawa EXPO nie była organizowana w Europie Środkowo-Wschodniej, dlatego przyznanie prawa do organizacji tak prestiżowej imprezy Polsce, służyłoby międzynarodowej promocji naszego kraju i wzmocniło jego pozycję w regionie.

EXPO 2022 przyczyniłoby się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej Łodzi i województwa łódzkiego, co powinno skutkować przyciągnięciem nowych inwestorów, krajowych i zagranicznych. W rezultacie doszłoby do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, turystyki oraz poprawiłaby się jakość życia w mieście.

Inwestycje związane z organizacją wystawy byłyby prowadzone z wykorzystaniem technologii i idei Smart City (inteligentne miasto), zwiększających i ułatwiających wykorzystanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań w przestrzeni miejskiej.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.